Advertisement

Bazı analistlerin dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'nın gayrisafi yurtiçi hasılasının 3. çeyrekte daralacağını öngörmesi üzerine Tokyo Hükümeti 10 aydan bu yana ilk kez ekonomik değerlendirmesini düşürdü.

Tokyo'daki Bakanlar Kurulu'ndan aylık olarak yayınlanan raporda, denizaşırı ekonomilerde daha fazla yavaşlama ve finansal ve sermaye piyasalarında sert dalgalanma risklerine dikkat çekildi. Japon Kabinesi, küresel ekonomik değerlendirmesini de aşağı çekti.

Tokyo Hükümeti bireysel harcamalar, konut inşaatları, ihracat, ithalat ve sanayi üretimi değerlendirmesinde kesintiye giderken, işgücü piyasası değerlendirmesini yükseltti. Küresel yatırımcılar Fed Başkanı Ben Bernanke'nin 31 Ağustos'ta ağzından çıkacakları beklerken, Japonya Merkez Bankası da 18-19 Eylül'de para politikasını gözden geçirmek için bir araya geliyor.

Avrupa'daki borç krizinin Japon ekonomisini olumsuz etkilediğini belirten Itochu Corp.'un başekonomisti Yoshimasa Maruyama, Japon ekonomisinin görünümüne ilişkin endişelerin büyük ihtimalle daha BOJ üzerindeki daha fazla teşvik uygulamasına yönelik baskıları artıracağını söyledi ve merkez bankasının ekim'de harekete geçebileceğini öngördü.

JP Morgan Securities Japan Co. ülkenin 3. çeyrek GSYH'sinin yüzde 0.3 daralacağını, BNP Paribas SA ise yzüde 0.9 küçüleceğini tahmin ediyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini ise Japonya'nın bu çeyrekte yüzde 1 büyüyeceği yönünde.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.2 aşağıda seyrederken, yen, dolar karşısında yüzde 0.2 değerlenerek 78.56 düzeyine çıktı.