Advertisement

JP Morgan Chase&Co.'nun baş ABD ekonomisti Michael Feroli, ABD'nin 50 yıldır gördüğü en kötü kuraklık, Amerikalarının market masraflarını tırmandırarak, tüketicilerin beklentilerini ve harcamalarını olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Gıda fiyatlarının Haziran 2013'e kadar yıllık bazda ortalama yüzde 4 artacağını öngören Feroli, bu sıçramanın, 2012'nin son çeyreğinden 2013'ün ilk yarısının sonuna kadar harcanabilir gelirlerde yüzde 0.3 kesintiye yol açabileceğini ve harcamalarda da paralel bir düşüşe neden olabileceğini öngördü.

Gıda fiyatlarındaki tahmini artış, üç yıldır yüzde 8'in üzerinde seyreden işsizlik oranı ve Temmuz başlarından bu yana yüzde 13 tırmanmış olan benzin fiyatlarından ötürü zorlanan hanehalkının bütçesinin daha da sıkılmasına neden olabilir. Tüketici endeksleri, beklentinin hâlen daha resesyon öncesi seviyelerde olmadığına işaret ediyor.

"Enerji zaten sıkıtnı çektiriyordu, şimdi gıda fiyatları da kapıda" diyen Feroli, bu durumun tüketiciler için "sert rüzgar" anlamına geldiğini ve insanların ekonomik algısını olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Toplam enflasyon sınırlı ve geçici olsa da, gıda ve yakıt maliyetleri, tüketicilerin market ve benzin istasyonlarındaki harcamalarını azaltmasına yol açtığından orantısız bir etkiye neden oluyor.

ABD Çalışma Bakanlığı'na göre, gıda ve yakıt, tüketici fiyatları endeksinin yüzde 24'ünü oluşturuyor.