Advertisement

ABD Merkez Bankası üçüncü tur parasal genişlemeye adım adım yaklaşırken, yatırım stratejistleri ve ekonomistlerinin büyük çoğunluğu, bunun iyi bir fikir olmadığı görüşünü paylaşıyor. CNNMoney'nin anketine katılan stratejistlerin yüzde 93'ü, ekonomistlerin ise yüzde 77'si Fed'in 12-13 Eylül'deki para politikası toplantısında QE3 ilan etmemesi gerektiğini düşünüyor.

Stratejist ve ekonomistler, "ekstra parasal genişlemenin" ekonomiye yardımcı olmayacağını söylüyor.

CNN Money'ye konuşan ve ekonominin normal toparlanma seyrine bırakılması gerektiğini svunan INF Investment Management'ın baş piyasa stratejisti Doug Cote, "Kimse önünden tabağı çekildiğinde hoşlanmaz, ancak bu iş fazla uzadı" dedi.

Ekonomistler ise Fed'in son 3 yılda uyguladığı parasal genişlemelerin, ilk turdaki genişlemeden daha az etki gösterdiğinde hemfikir bir tablo çiziyor.

Diğer yandan ekonomistlerin bazıları, QE3'ün enflasyonu sıçratacağından da endişeleniyor.

Miller Tabak'ın hisse senedi stratejistlerinden Peter Boockvar enflasyon düşüncesini şöyle ifade ediyor: "Ben Bernanke'nin bir Wal-Mart reyonuna girmesini ve maaşa bağımlı birine enflasyonun onlar için iyi olacağını söylemesini istiyorum."

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Ağustos 2012 Çarşamba, 14:30 Misafir bu yorumlar bos parasal genısleme olmazsa obamada bernankede gıder bu gun gıbı ortada onun ıcın parasal genısleme kacınılmaz