Advertisement

Tokyo Hükümeti'nin ekonomik değerlendirmesini aşağı çekmesinin ardından Asya Borsaları 3. gününde de düştü, emtia değer kaybetti, dolar ve yen tırmandı. Tahviller dünya genelinde bu ayki kayıplarını geri aldı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:37'de yüzde 0.6 aşağıda seyrediyordu. FTSE 100 Endeks Vadelileri yüzde 0.4, Standard&Poor's 500 Vadeli Kontratları yüzde 0.2 düştü. Bakır yüzde 0.7 değer kaybetti. Malezya ringgiti ve Filipin pezosu yüzde 0.3'ün üzerinde düşüş kaydederken, dolar ve yen önemli paraların çoğu karşısında güçlendi.

Bank of America Merrill Lynch Küresel Piyasa Endeksi'ne göre sabit gelirli varlıklar Ağustos'ta yüzde 0.06 getiri sağladı.

Japon hükümeti küresel ekonomideki yavaşlama risklerini gerekçe göstererek 10 aydan bu yana ilk kez ekonomik değerlendirmesini aşağı çekti. Fed'in Wyoming eyaletinin Jackson Hole'daki toplantısının öncesinde ABD'de Çarşamba günü açıklanacak GSYH rakamları, dünyanın en büyük ekonomisinin daha hızlı büyüdüğüne işaret edebilir.

Küresel ekonominin genel olarak zayıf olmayı sürdürdüğünü savunan Standard Chartered Plc'nin küresel Döviz araştırmaları müdürü callum Henderson, dolarda yükseliş beklentilerini koruduklarını söyledi.

Almanya'nın bugün açıklayacağı ve zayıf geleceği tahmin edilen Tüketici Güveni verisinin öncesinde Dolar Endeksi 3. gününde de yükseldi. ABD'nin 6 ticaret ortağının para birimleri karşısında doların hareketini izleyen endeks, 23 Ağustos'ta 2 ayın en düşüğünü kaydetmesinin ardından yüzde 0.1 kazançla 81.732 puana çıktı.

Tokyo'daki Japon Kabinesi'nden aylık olarak yayınlanan raporda, denizaşırı ekonomilerde daha fazla yavaşlama ve finansal ve sermaye piyasalarında sert dalgalanma risklerine dikkat çekildi. Japon Kabinesi, küresel ekonomik değerlendirmesini de aşağı çekti.