Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın finansal sıkıntı çeken ülkelerdeki borçlanma maliyetlerini aşağı çekmek için tahvil alımı yapma planı, Avrupa'daki politika yapıcıları arasında anlaşmazlığa neden oluyor.

Tahvil alımlarının vergi mükelleflerinin karşısındaki riskleri artıracağı ve ülkeleri "dış destekle finansal rahatlamaya" bağımlı kılabileceğini öne süren Almanya Merkez Bankası Bundesbank, giderek muhalefet cephesi içinde de yalnızlaşıyor.

Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, tahvil alımlarının, hükümetlerin doğrudan kurtarılmasına çok yakın bir şey olduğunu, bunun da AMB'nin yetkisinde olmadığını söyledi.

Avrupa Birliği anlaşmaları aynı zamanda AMB'nin ülkelerin borçlarını kapaması için para basmasını ve hükümetlere sormadan ülkeleri kurtarmasını da yasaklıyor.

Diğer yandan AMB'nin en üst düzey Alman yetkililerinden ve 6 güçlü yönetim kurulu üyelerinden Joerg Asmussen, hükümet tahvillerinin alımının, anlaşmaları ihlal etmeyi önleyecek şekilde yapılacağını söyleyerek Weidmann'ın tezine karşı çıktı.

Detaylar üzerinde çalışıldığını belirten Asmussen, planın bankanın 6 Eylül'deki bir sonraki para politikası toplantısında görüşüleceğini belirtti ve hükümetlerin finansmanının, anlaşmaları ihlal etmesi riskinin de bertaraf edileceğini söyledi.