Advertisement

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya'nın ekonomik değerlendirmesini düşürmesinin ardından ve yatırımcıların Fed'den gelecek politika sinyali için beklemeye geçmesiyle Asya Borsaları geriledi. MSCI Asya Pasifik Endeksi 3 haftanın en düşüğüne işaret etti.

Shikoku Electric Power Co., Credit Suisse Group AG'nin hissenin notunu aşağı çekmesinin ardından yüzde 8.5 değer kaybetti. Asya'nın en büyük havayolu şirketi China Southern Airlines Co., ilk yarı karında sert düşüş açıklaması üzerine yüzde 4.2 geriledi. Newcrest Mining Ltd., Papua Yeni Gine'deki Lihir altın madenindeki üretimin, yer sahipleriyle anlaşmazlıktan ötürü durdurulduğunu söylemesi sonrasında yüzde 3 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 119.14 puana gerileyerek, 6 Ağustos'tan bu yana en düşük kapanışına yöneldi. Endekste değer kazanan her hisseye karşılık 2 katı değer kaybetti. Asya Pasifik Endeksi, Haziran'da kaydettiği düşüğünden ABD, Avrupa ve Çin'in ekonomik yavaşlamayı önlemek için harekete geçeceği beklentisiyle yüzde 10 yükseldi.

Yatırımcılar Fed Başkanı Ben Bernanke'nin Jackson Hole, Wyoming'teki sempozyumda yapacağı konuşmayı bekliyor.

Yeni bir tur tahvil alımı yapmak için hiçbir temel dayanak olmadığının altını çizen baring Asset Management Ltd.'ın varlık stratejileri müdürü Khiem Do, ABD ekonomisinin hızının oldukça iyi olduğunu belirtti.

ABD'de 30 Ağustos'ta açıklanacak olan Temmuz ayına ait tüketici harcamaları verisinin 5 ayın zirvesine işaret ederek, ekonominin geriye düştüğü endişelerinin önemli bölümünü gevşeteceği tahmin ediliyor.