Advertisement

Çin'deki yavaşlamanın etkisiyle Japonya'nıın ekonomik değerlendirmesini düşürmesi ve Fed Başkanı Ben Bernanke'nin bu hafta daha fazla parasal genişleme önlemi açıklamaktan kaçınacağı spekülasyonu üzerine Tokyo Borsası geriledi; Topix Endeksi son 3 haftanın en sert düşüşünü kaydetti.

Satışlarının yüzde 14'ünü Çin'de kaydeden inşaat makinaları üreticisi Komatsu Ltd. yüzde 1.4 değer kaybetti. Kansai Electric Power Co., Credit Suisse Group AG'nin notunu düşürdüğü kamu hizmetleri sektöründeki düşüşü devam ettirdi. Aozora bank Ltd., kamu fonlarını geri ödeme planı üzerine yüzde 18 yükselerek Kasım 2008'den bu yana en büyük sıçramasını kaydetti.

Değer kazanan her hisseye karşılık 3 hissenin değer kaybettiği Topix Endeksi yüzde 1 kayıpla 747.75 puana geriledi. Daha erken saatlerde yüzde 0.6 yukarıda seyreden Nikkei 225 Endeksi de yüzde 0.7 düşüşle 9,022.05 puana indi. Fed'in Jackson Hole'daki sempozyumunun öncesinde işlem hacmi 30 günlük ortalamaya yakın seyretti.

Fed'in son toplantı tutanaklarının parasal genişleme spekülasyonlarını artırmasının ardından geçtiğimiz hafta hisse senedi piyasalarının yükseldiğini, doların da zayıfladığını hatırlatan Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd.'ın piyasa stratejistlerinden Ayako Sera, yatırımcıların bu sebeple Bernanke'nin bu hafta sonundaki toplantısına odaklandığını söyledi.

Dünya genelinde merkez bankalarının büyümeyi desteklemek üzere harekete geçmeye başlamasıyla Topix Endeksi 4 Haziran'da kaydettiği bu yılın en düşüğünden yüzde 7.4 sıçradı. Endeksteki hisseler, defter değerlerinin 0.9 katından fiyatlanırken, bu oran Standard&Poor's 500 Endeksi için 2.2, Stoxx Europe 600 Endeksi içinse 1.5 katında seyrediyor.