Advertisement

Aralarında Huaxin Cement Co.'nun da yer aldığı Çinli şirketlerin kârlarındaki düşüş ile devlet kontrolündeki şirketlerin hisse geri alım planları açıklayacağı spekülasyonlarının arasında kalan Çin Borsası, kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi.

Holcim Ltd.'ın Çin'deli iştiraği Huaxin Cement, net kârının yüzde 82 düştüğünü açıklamasının ardından yüzde 0.7 değer kaybetti. Poly Real Estate Group Co., Hexun.com'un hükümetin yeni emlak vergisi başlatabileceğini söylemesinin sonrasından yüzde 3.2 düştü. Baoshan Iron&Steel Co., 5 milyar yuanlık hisse geri alımı yapmayı planladığını açıklaması üzerine yüzde 10 primlendi.

Kazançların beklenenden kötü olduğunu, aşağı yönlü trendin üçüncü çeyreğe de yansıyabileceğini belirten Zheshang Securities Co.'nun stratejistlerinden Wang Weijun, hisse fiyatlarının çok düşük olmasından ötürü diğer şirketlerin de Baoshan gibi hisse geri alımına gidebileceğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi dün 2 Şubat 2009'dan bu yana en düşük seviyesinden kapanmasınıın ardından bugün yüzde 0.1 kazançla 2,057.05 puana yükseldi. CSI 300 Endeksi yüzde 0.1 kayığşa 2,225.14 puana gerilerken, Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.5 düştü. ABD'de en çok işlem gören Çinli şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi dün yüzde 0.8 aşağıda kapandı.

Sanayi şirketlerinin kârının Temmuz'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından Şanghay Bileşik Endeksi Pazartesi günü 6 haftanın en büyük kaybına işaret etti. Endeks bu çeyrekte yüzde 7.6 düşüşle, dünyanın en kötü performanslı hisse senedi endeksi oldu.