Advertisement

Japonya'nın ekonomik değerlendirmesinde kesintiye gitmesi ve İspanyol ekonomisinin beklentinin üzerinde daralmasıyla yen, önemli paraların çoğu karşısında değerlendi.
Dolar Endeksi ise Fed Başkanı Ben Bernanke'nin Wyoming eyaletinin Jackson Hole kentinde 31 Ağustos'ta yapacağı konuşmasının öncesinde 2 gündür devam eden yükselişini sürdürdü. Yeni Zelanda doları, Fonterra Cooperative Group Ltd.'ın, çiftçi tedarikçilerine yapılacak ödemelere ilişkin tahminlerini aşağı çekmesinin ardından yen karşısında değer kaybetti.

Küressel ekonomideki genel tablonun zayıf olmayı sürdürdüğünü belirten Standard Chartered Plc'nin Döviz araştırmaları küresel nüdürü Callum Henderson, yenin euroyu sollayacağını öngördü.

Yen, euro ve dolar karşısında yüzde 0.3'er güçlenmeyle sırasıyla 98.10 ve 78.54 düzeylerinden işlem gördü. Dolar da euro karşısında yüzde 0.1 değerlenerek 1.2491 seviyesine çıktı.

Tokyo'daki Bakanlar Kurulu'ndan aylık olarak yayınlanan raporda, denizaşırı ekonomilerde daha fazla yavaşlama ve finansal ve sermaye piyasalarında sert dalgalanma risklerine dikkat çekildi. Japon Kabinesi, küresel ekonomik değerlendirmesini de aşağı çekti.

İspanya ekonomisi 30 Haziran'da sonlanan çeyrekte yıllık bazda yüzde 1.3 daraldı.