Advertisement

Avrupa'daki borç krizinin Asya'daki ihracat talebine zarar vererek, Japonya'dan Çin ve Tayland'a kadar yavaşlamanın derinleşmesi riskini ortaya çıkarmasıyla Asya paraları zayıfladı.

Japonya, ihracattaki yavaşlamanın etkisiyle 10 aydan bu yana ilk kez ekonomik değerlendirmesini aşağı çekerken, Çin Ticaret Bakanı Yardımcısı Wang Chao, küresel ekonomik durumun oldukça ciddi ve karışık olduğunu söyledi. Tayland'da Çarşamba günü açıklanacak olan ihracat rakamlarının Temmuz'da 2. kez daralmaya işaret edeceği tahmin ediliyor.

Avrupa'daki borç krizinin sürdüğünü ve ihracat ve risk beklentisi vasıtasıyla Asya varlıklarını olumsuz etkilediğini belirten Tokyo'daki Japan Center for Economic Research'ün araştırmacılarından Hideki Hayashi, gelişen piyasa paralarının ve riskli varlıkların aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Malezya ringgiti, dolar karşısında yüzde 0.4 zayıflayarak 3.1225 seviyesine gerilerken, Tayland bahtı da yüzde 0.3 değer kaybederek 31.35 düzeyine indi ve 2 haftanın en sert düşüşüne işaret etti. Güney Kore wonu yüzde 0.2 zayıfladı ve 1,137.30 seviyesinden işlem gördü. Won, daha erken saatlerde 1,138.08'den bu ayın en düşüğünü kaydetmişti.

Asya'da en çok işlem gören para birimlerinin hareketini izleyen Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi 2 gün üst üste düşmesinin ardından bugün yatay seyretti. Endeksin 60 günlük volatilitesi yüzde 3.61'den yüzde 3.47'ye geriledi. MSCI Asya Pasifik Endeksi ise bugün yüzde 0.4 düştü.