Advertisement

ABD endeks vadelileri, Tüketici Güveni ve konut fiyatlarına yönelik verilerin açıklanması öncesinde kazanç ve kayıplar arasında git gel yaşadı.

Calvin Klein ve Tommy Hilfiger gibi markaların sahibi PVH Corp., yıl geneline yönelik beklentilerini arttırmasının sonra ABD'de geç saatlerde yükselişe geçti. AOL Inc., Almanya'da yüzde 1.7 ilerledi.

Eylül vadeli Standard & Poor's 500 Endeks vadelileri yüzde 0.1'den daha az yükselerek New York saatiyle 07:26'da 1,408.5 puana ulaştı. Dow Jones vadelileri 1 puanlık yükselişle 13,108 oldu. S&P 500 geçtiğimiz hafta kısa bir süreliğine Nisan ayında ulaşılan son 4 yılın en yüksek seviyesi 1,419.04 puanın üstüne çıkmıştı. Gösterge endeksi Ağustos ayında şimdiye kadar yüzde 2.3'lük bir ralli yaparken, üst üste 3. ayı da kazançla kapatmaya doğru yol alıyor.

Stockholm merkezli SEB AB şef ekonomisti Robert Bergqvist, bugün yazdığı bir raporda küresel büyümenin devamlı parasal teşviğe bağlı olduğunu belirtti.  Bergqvist, "Dünya ekonomisi kendi başına ayağa kalkamayacağından, merkez bankaları gittikçe daha güçlü teşviklere zorlanıyorlar. Biz, Fed'in bu sonbaharda yeni bir parasal genişleme raundu bekliyoruz" dedi.

Yatırımcılar, Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin 31 Ağustos'ta merkez bankası sempozyumunda yapacağı konuşmayı bekliyorlar. Bernanke'nin 2010 yılında yaptığı benzer konuşmanın ardından yeni bir tahvil alımı raundu gelmişti.