Advertisement

Avrupa hisseleri, Katalonya'nın İspanyol merkezi hükümetinden kurtarma paketi istemesi ve Japonya'nın ekonomik görünümünü düşürmesiyle iki günlük kazançlara ara vererek son üç haftanın en dip noktasına indi.

Güvenlik şirketi G4S Plc, ilk yarı karının yüzde 73 gerilediğini açıklamasından sonra yüzde 2'lik değer kaybı yaşadı. Vestas Wind Systems A/S ise, Mitsubishi Heavy Industries Ltd. ile işbirliği konusunda görüşmelere başlandığını açıklamasıyla yüzde 19'luk prim yaptı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 gerileyerek Londra saatiyle 267.3 puana indi ve 6 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Gösterge endeksi, bu sene en düşük seviyeye gerilediği 4 Haziran'ın yüzde 14 üzerinde seyrediyor.

İsviçre merkezli Neue Aargauer Bank yatırım danışmanlığı direktörü Konstantin Giantiroglou, "Dünya ekonomisi ikinci çeyrekte en kötü noktaları gördü bazen ve Japonya da şimdi buna yetişiyor" dedi. Giantiroglou, Japonya'da yaşanan bu gelişmenin son zamanlardaki ekonomik durumlara bir cevap olduğunu belirtti.

İspanya'nın Katalonya bölgesi, merkezi hükümetten 5 milyar euroluk (6.3 milyar dolar) kredi isteyeceklerini ifade etti. İspanyol hükümeti 13 Temmuz'da yaklaşık olarak 18 milyar euroluk bir fonun, en borçlu bölgelerin finansal zorluklarını atlatmalarına yardım etmek amacıyla kullanılacağını belirtmişti.