Advertisement

Yıllarca Türkiye'nin "bacasız sanayisi" olarak olarak nitelenen turizm endüstrisinde son yıllarda görülen düşüş sektör oyuncularını meraklandırırken düşüşün sebeplerini de inceleme ihtiyacı doğurdu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy ve Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, bu akşam telefonla katıldıkları BloombergHT ana haber bülteninde düşüşün sebeplerini irdeleyerek sektöre yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Her iki otorite de son yıllarda yavaşlayan turist sayısındaki değişimin ana sebeplerinden birisini Arap Baharı olarak görürken, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ayık, 2012 yılında derinleşen ekonomik kriz ve Arap Baharı'nın birleşmesiyle Türk turizm sektörünün daha fazla etkilendiğini belirtti.

Ayık aynı zamanda şu an ellerindeki verilerin genel olarak ilk 4 aya dayandığını ekleyerek Antalya ve diğer sahil kısımlarından Mayıs ve sonrası rakamların beklenmesi gerektiğini ifade ederek, 2012 yılının geçtiğimiz yıla göre yüzde 1 ve yüzde -1 aralığında tamamlanacağını belirtti. Ayık, "Yüksek sezon dönemine geldiğimizde bu rakam sıfırlanacaktır diye tahmin ediyorum" dedi.

Son dönemlerde Türkiye'ye özellikle Suriye, İran ve İsrail gibi ülkelerden gelen turist sayısında önemli bir azalma yaşandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Ağustos 2012 Perşembe, 11:03 Misafir yabancıya, ulaşım + konaklama 4 kişi 1000 dolar. yerli turiste ise nerdeyse 2-3 kat daha fazla. yurtdışına örneğin yunanistan gibi bir ülkeye o parayla 3 hf gidiyorsun. yanlış politakayla yerli turistleri kaçırıyorlar.
30 Ağustos 2012 Perşembe, 07:41 Misafir en degerli kaynagimiz istanbul'u kucuk hesaplarla mahvettik. bindigimiz dali kestik.
29 Ağustos 2012 Çarşamba, 10:28 Misafir bu toplumun içinde yaşarken bizlerin kanıksadığı ancak onların asla kanıksayamayacağı hususlar var. 1. aşırı tedirgin edici yüksek gerilimli gündem. kanuni bir düzenlemede yok, medya her gün adeta savaştaymışız şeklinde yayın yapıyor, akıllı bir ülkede savaşta bile böyle medya olmaz. 2. terör, büyük kentlerdeki eylemler rahatsız edici. terörün önüne geçmek için devletin teröriste karşı sinsi ve çok acımasız olması gerekir. 3. trafik, sanırım bize turist gönderen ülkeler içinde tahammül edemeyecekleri kadar korkunç, acımasız, saygısız ve ölüm riski bu kadar yüksek başka bir ülke yok.görün artık