Advertisement

Bu haftanın sonunda ABD'nin Wyoming eyaletinde gerçekleşecek olan ekonomik forumda Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin yapacağı konuşma merakla beklenirken, uzmanlar ve piyasalar şimdiden bu konuşmanın muhtemel etkilerine odaklanmış durumdalar.

Bernanke'nin 2010 yılında yaptığı benzer bir konuşmanın ardından gelen tahvil alım raundu, bu konuşmanın da böyle bir hareketi sinyalleyip sinyallemeyeceği konusunda beklentileri arttırdı.

Yatırımcıların, ekonomik forumu beklemesiyle Amerikan piyasası kazanç ve kayıplar arasında git-gel yaşarken, uzmanlar da Bernanke'nin konuşmasına yönelik farklı beklentiler içerisine girmiş durumdalar.

JP Morgan & Chase şef ekonomisti Bruce Kasman, "Bence Bernanke, Fed'in ne yapacağına yönelik bir sinyal vermeyecek. Çünkü herhangi bir şeyin sinyalini vermesi için henüz çok erken" dedi.

Dünyanın en büyük tahvil fonu yönetim şirketi Pacific Investment Management'ın CEO'su Mohamed El-Erian, Bloomeberg'e verdiği röportajda benzeri bir görüş belirterek "Bernanke'nin geçtiğimiz toplantı tutanaklarından daha öteye geçmesini beklemiyoruz" dedi. El-Erian, "Çok büyük ihtimalle Bernanke, Fed'in seçeneklerini sıralayıp, gerek görülürse daha çoğunu yapmaya olan bağlılıklarını tekrar edecektir" dedi.

Öte yandan Barclays Plc.'den Michael Pond'un görüşüne göre, Fed'in hafta sonu yapılacak ekonomik forumdan sonra ilave önlemler alma olasılığı yüksek. Bloomberg'e verdiği röportajda daha önce Fed'in, ekonomik verilerin istikrarlı olması halinde bir önlem almasına gerek olmayacağını söylediğini hatırlatan Pond, "Veriler düzenli bir şekilde iyi gelmedi ve bizce Eylül ayında ilave teşvik politikalarına gidilmesi muhtemel; yıl sonu için ise kuvvetle muhtemel" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Ağustos 2012 Salı, 21:13 Misafir bernanke kendı ıpını kendı kesıcek ya parasal genısleme yapıp kendıyle beraber obamayıda kurtarıcak yada yapmayıp seneye o koltukta olmayacak ıpler tam anlamıyla kendı elınde