Advertisement

-Avrupa hisseleri 3 haftanın dibinde

Avrupa hisseleri, Katalonya'nın İspanyol merkezi hükümetinden kurtarma paketi istemesi ve Japonya'nın ekonomik görünümünü düşürmesiyle iki günlük kazançlara ara vererek son üç haftanın en dip noktasına indi.
Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 gerileyerek Londra saatiyle 267.3 puana indi ve 6 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyeyi gördü. Gösterge endeksi, bu sene en düşük seviyeye gerilediği 4 Haziran'ın yüzde 14 üzerinde seyrediyor.

-İMKB günü yükselişle kapattı

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100 endeksi günü, önceki gün kapanışına göre 197,73 puanlık artışla 66.139,30 puandan kapattı.

İMKB'de hisse senetleri ortalama yüzde 0,30 oranında değer kazanırken toplam işlem hacmi 1 milyar 567 milyon lira oldu. İMKB 100 endeksi gün içinde en yüksek 66.576,35 puanı gördü.

-Altının kilogramı geriledi

İstanbul Altın Borsası (İAB) endeksi önceki kapanışa göre yüzde 0,24 değer yitirirken, altının kilogramı kapanışta 96 bin 300 lira oldu.

Altın piyasasında 7 işlemde 7 milyon 613 bin liralık, 52 işlemde ise 74 milyon 642 bin 413,47 dolarlık işlem hacmi gerçekleşti.

-ABD tüketicisinin güveni sarsıldı

ABD'de Tüketici Güveni, hane halkının geleceğe ve ekonomik görünüme yönelik karamsarlığının artmasının ardından Ağustos ayında son 10 ayın en düşük seviyesine geriledi.

New York merkezli Conference Board'un endeksine göre tüketici güveni Temmuz ayındaki 65.4'lük orandan 60.6'ya geriledi. Bu 4.8 puanlık düşüş, Ekim ayından bu yana görülen en yüksek düşüş oldu.

-ABD konut fiyatları arttı

ABD'de 2. Çeyrekte konut fiyatları %1.22 arttı, önceki dönem %1.92 gerileme göstermişti. Konut fiyatları haziran ayında ise yıllık bazda 0.5 artış gösterirken, tahmiler yüzde 0.05 gerileme yönündeydi.

-Draghi, Jackson Hole'a gitmiyor

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin, bu hafta Wyoming'de düzenlenecek ekonomik foruma katılmayı "umut ettiğini" fakat "önümüzdeki günlerde beklenen ağır iş yükünden dolayı gitmemeye karar verdiğini" söyledi.

-İspanya ekonomisi %0.4 daraldı

Euro Bölgesi'nin 3. büyük bütçe açığına sahip olan ekonomisine sahip olan İspanya'nın 2014'ün sonuna kadar 3 katına ulaşacak kemer sıkma programlarının, tüketici harcamalarını olumsuz etkilemesiyle, İspanya'da resesyon ikinci çeyrekte de derinleşti.

-Japon regülatörler daha fazla müdahale yetkisi arayışında

Nikkei gazetesinde yer alan habere göre Japon regülatörler, bankaları ve banka sahibi şirketleri kurtarma güçlerine ek olarak, batık aracı kurumları ve sigorta şirketleri de gerektiğinde kurtarma görevini almaya çalışıyor.

Gereken yasamaların önümüzdeki seneye hazır olması beklenirken, hükümetin danışma kurularından biri konuyu bugün görüşecek.