Advertisement

ABD Merkez Bankası'nın, finansal kurumların, fazla rezervlerini bankada tutması karşılığında verilen faiz oranlarında indirime gitmesi yönündeki çağrılar artıyor; ancak Fed ekonomistleri bu tür bir politikanın işe yaramayacağını söylüyor.

Bankaların munzam karşılık oranları yüzde 0.25'te seyrediyor. Her ne kadar munzam karşılık oranlarını sıfıra çekmenin, bankaları kredi vermeye ve toparlanmayı desteklemeye iteceği görüşü savunulsa da, Fed ekonomistleri aynı görüşü paylaşmıyor.

Fed Yönetim Kurulu kıdemli ekonomistlerinden Gaetano Antinolfi ve New York Fed araştırma ve istatistik grubunun başkan yardımcısı asistanı Todd Keister, görüşün mantıklı olduğunu, fakat munzam karşılık indiriminin talebe değil, diğer faktörlere bağlı olduğuna dikkat çekti.

Fed'in elinde tuttuğu toplam varlıkların, geniş çaplı para arzını ve aynı zamanda da bankaların Fed'de tuttuğu ekstra rezervlerini belirlediğini anlatan Antinolfi ve Keister, "Faizleri sıfır, hatta sıfırın altına çekmek, bankalar, şirketler ya da hanehalkının elinde çok fazla nakit bulundurmaya başlayacağı anlamına gelmiyor" dedi.

İki ekonomist, bu sebeple de munzam karşılık indiriminin, bankaların Fed'de tuttuğu mevduatlar üzerinde etkisinin olmayacağına dikkat çekti.

Bankaların Fed'de yaklaşık 1.6 trilyon dolar tuttuğu tahmin ediliyor.

Öte yandan diğer Fed yetkilileri de, Fed'in toparlanmayı desteklemek için elinden gelen her şeyi yaptığını savunuyor.