Advertisement

Asya'nın en büyük dördüncü ekonomisi Güney Kore'nin cari dengesi, petrol fiyatları ve iç talepteki azalmayla birlikte ham madde ithalatının düşmesinin ardından Temmuz'da rekor düzeye genişledi.

Kore Merkez Bankası'nın rakamlarına göre Güney Kore'nin cari fazlası Temmuz'da 6.1 milyar dolara çıktı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's bu hafta mali ve ekonomik gücünü gerekçe göstererek, ülkenin kredi notunu Aa3 ile Japonya ve Çin ile aynı seviyeye yükseltti.

Güney Kore wonu bu yol dolar karşısında en iyi performans gösteren 3. Asya parası oldu ve sıcak paranın ülkeye girmesiyle wondaki kazançların artacağı tahmin ediliyor.

Samsun Economic Research Institute'ün araştırmacılarından Jeong Young Sik, Ülkenin tahvil ve hisselerine giren yabancı paranın etkisiyle won üzerinde yukarı yönlü baskı olduğuna dikkat çekti.

Won bugün dolar karşısında yüzde 1.4 güçlenmeyle 1,136.75 seviyesinde seyrediyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Ağustos 2012 Çarşamba, 13:39 Misafir çok başarılı otomobiller ihraç ediyor, abd ye nerede ise otomobil ihraç edebilen yani parada ciddi yer bulan 3 ülkeden biri (almanya, japonya, kore). dünyanın en büyük cep telefonu markalarından birine sahip. yani görülüyor ki türkiye teknoloji ve otomotiv markalarına sahip olmalı. 1. otomobil 2. smart cep telefonu ve pc