Advertisement

Air China Ltd.'dan Zhongjin Gold Co.'ya kadar birçok şirketin ilk yarı kârında azalma açıklamasının ardından Çin Borsası 4 gün içinde 3. kez düştü.

Çin'in en büyük uluslararası havayolu şirketi Air China, Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesine gerilerken, ülkenin en büyük külçe altın üreticisi Zhongjin Gold yüzde 1.3 değer kaybetti. Volkswagen AG ile birlikte yolcu arabaları üreten FAW Car Co., ilk 6 ayda zarar açıklaması üzerine 7. gününde de değer kaybetti. Shanghai Chaori Solar Energy Science&Technology Co., Japonya'nın güneş enerjisi ithalatındaki artışın etkisiyle değerlendi.

Central China Securites Co.'nun stratejistlerinden Li Jun, ekonominin dip arayışında olmasından ötürü üçüncü çeyrek kazançların da kötü olabileceğini söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 kayıpla 2,063.62 puana düşerek, 3 yılın en düşük seviyesine yaklaştı. CSI 300 Endeksi yüzde 0.5 düşüşle 2,227.15 puana geriledi; Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

Çin'in ekonomik yavaşlamasının derinleştiği sinyalleri Şanghay Bileşik Endeksi'nin yüzde 7.3 düşmesine neden oldu. Şanghay Bileşik Endeksi en büyük borsalar arasında en kötü performansa sahip bulunuyor. Endeks tahmini kazançlarının 9.3 katından fiyatlanıyor.

Şanghay Bileşik Endeksi dün Baoshan Iron&Steel Co.'nun hisse geri alım planı yaptığını söyleyerek, diğer şirketleri de teşvik edeceği spekülasyonuna neden olmasıyla Şubat 2009'dan bu  yana gördüğü en düşük seviyesinden yüzde 0.9 yükseldi.

ABD'de en çok işlem gören şirketlerin göstergesi Bloomberg China-US 55 Endeksi Salı günü yüzde 0.5 yukarıda kapadı.