Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomilerinin küresel ekonomik yavaşlamayla mücadele edebilmek için parasal genişlemeye gideceği spekükasyonu Asya paralarını destekledi. Asya paraları, Güney Kore wonu ve Tayvan doları öncülüğünde güçlendi.

Fed'in son toplantı tutanaklarına göre, ABD ekonomisinde sürdürülebilir bir toparlanma olmazsa, bankanın büyümeyi desteklemeye hazır olduğunu gösterdi. ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke'nin 31 Ağustos'ta Wyoming eyaletinin Jackson Hole kentinde yapılacak sempozyumda da olası yeni önlemler üzerine konuşması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, yeni tahvil alım programını açıklayabileceği bir sonraki toplantıya hazırlanabilmek için Jackson Hole'a gitmekten vazgeçti.

Fed tutanaklarının ardından piyasanın parasal genişleme konusunda iyimser olduğuna dikkat çeken ABN Amro Private Bank'ın Döviz stratejistlerinden Roy Teo, bir diğer tarafta Draghi'den de hamle beklendiğini söyledi. Teo, hayal kırıklığı riskinin de oldukça yüksek olduğunu belirtti.

Güney Kore wonu yüzde 0.2 değerlenerek 1,134.20 seviyesine, Tayvan doları da yüzde 0.2 kazançla 29.942 düzeyine çıktı. Yuan, yüzde 0.03 güçlenerek 6.3511 seviyesine yükseldi.

Aralık 2008'den bu yana faizleri sıfıra yakın tutan Fed, 2 tur parasal genişleme programı uyguladı. Çin Merkez Bankası da Mayıs'tan bu yana 2 kez politika faizinde indirim yaptı. İspanya'nın dünkü tahvil ihalesinde faizlerin yarısının altına düşmesinin ardından euro, dolar karşısında 8 haftanın en yükseğine tırmandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Ağustos 2012 Çarşamba, 14:47 Misafir kendi çikarlari doğrultusunda küçükyatirimciyi biktirdiktan sonra yaparlar ancak.
29 Ağustos 2012 Çarşamba, 10:25 Misafir parasal genişleme olmayacak