Advertisement

ABD Hazine Bakanlığı'nın yayınladığı ortak bildiri metnine göre, G-7 ülkeleri petrol üreticisi ülkelere, üretimlerini artırma ve yüksek petrol fiyatlarından kaynaklanan tehditleri izleme çağrısı yaptı.

Küresel ekonomideki risklere karşı tetikte olmayı sürdürmelerinin gerektiğini söyleyen G-7, "Bu bağlamda ve yüksek petrol fiyatlarından kaynaklanan riskleri göz önünde bulundararak, petrol piyasalarını yakından izlemeyi sürdürüyoruz" dedi.

G-7 aynı zamanda 28 petrol tüketicisi ülkeden oluşan Uluslararası Enerji Ajansı'na da, piyasanın tam anlamıyla arz edilmesi için gereken adımları atmaları çağrısında bulunmaya hazır olduklarını söyledi. Muammer Kaddafi'ne karşı isyanların Libya'nın üretiminin durmasına neden olduğu Haziran 2011'de de Uluslararası Enerji Ajansı 60 milyar varillik ham petrol ve petrol ürününü kullanıma açmıştı.

Stokların azalması ve ABD ve Avrupa'nın İran'ın petrol satışını sınırlayan ambargolarını sıkılaştırmasıyla petrol, Haziran'da kaydettiği 2012'nin en düşüğünden yüzde 24 sıçradı. Artan fiyatlar, ABD Başkanı Barack Obama'nın Stratejik Petrol Rezervleri'ni serbesy bırakabileceği spekülasyonlarına neden oldu.

Lipow Oil Associates LLC'nin başkanı Andy Lipow, ABD ve Avrupa'nın İran petrolüne uyguladıkları ambargoların piyasadan milyonlarca varili çekmesinin ardından, Isaac Kasırgası'nın da Körfez Petrolü'nün üretimini durdurmasının petrol fiyatlarını sıçrattığını söyledi.