Advertisement

Kapalıçarşı'daki kuyumcular, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) bankaların, Cumhuriyet Altını ve ziynet altınlarının alım ve satımı ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsalarında işlem gören ve standart ve nitelikleri yetkili merciler tarafından belirlenen kıymetli madenleri esas alan sözleşmelerin alım ve satımını yapabilmesini öngören yönetmelik taslağıyla ilgili kaygılarını dile getirirken, karara tepki gösteriyor. Çarşı esnafı, taslağın uygulamaya geçmesi halinde kullandıkları POS makinelerini boykot etmeyi de gündemlerine aldı.

Kapalıçarşı esnaflarından Mustafa Karlıova, "Kendilerinin bu işten geçindiklerini, taslağın hayata geçmesi halinde çeşitli tedbirler alma yoluna gideceklerini" belirterek ''Bankacılar altının ekspertizini ne kadar yapabilirler? Kuyumcular POS makinelerini boykot gibi bir eğilime gitme yolundalar, POS makinelerini iade etmemiz de bizi çok etkilemez. Bankaların ziynet türü ürünlere yöneleceğini sanmıyorum. Daha çok çeyrek altın, yarım altın ya da tüm altın türü dediğimiz ürünlere yöneleceklerdir. Bunların alım satım organizasyonu zor bir olay. Darphane'ye gidecek, sıraya girecekler vs... Tamam, o işi de halletse, Kapalıçarşı esnafı Anadolu'ya, hatta yurt dışına kadar gönderebiliyor. Bu bağı biz kurduğumuz için çok cüzi karlılıkla satabiliyoruz. Bankaların bu karla çalışacaklarını sanmıyorum. Bazen tüketicilere sattığımız fiyattan geri alıyoruz ürünleri ki biz orada ikinci bir kar gütmüyoruz.'' açıklamasında bulundu.-''Bankaların bu işe müdahil olmasını istemiyoruz''

BDDK'nın kararına tepki gösteren adını vermek istemeyen bir esnaf ise bankaların bu işte başarılı olamayacağını öne sürdü. Kapalıçarşı'da yaklaşık 4 bin kuyumcunun olduğunu bilgisini veren kuyumcu, her kuyumcuda ortalama 2 POS cihazının bulunduğunu, toplamda 8 bin POS cihazının olduğunu söyledi.

Gerekirse POS cihazlarını bankalara iade edebileceklerini aktaran kuyumcu, böyle bir durumda bankaların geri adım atmasını beklediklerini ifade etti.

Kapalıçar'dan Necati Elidüzgün ise altın alım satımının kuyumcunun işi olduğunu belirterek, ''Bankaların bu işe müdahil olmasını istemiyoruz. Eğer müdahil olurlarsa bizim işimiz bozulacak. Bankaların ziynet eşyası satacağını daha yeni öğrendik. Açıkçası bu konuda ne yapacağız diye çok düşünemedik ancak POS cihazının iadesi durumunda biz de diğer esnafın yanında oluruz'' ifadelerini kullandı.-''Bankalar da taslağa karşı...''

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu, bankaların da taslağa karşı olduğunu söyledi.

Kameroğlu, Türkiye'nin 5 büyük bankasından birinin üst düzey yöneticisi ile görüştüğünü belirterek, ''Onlar da bu taslağa karşılar. 'Bizler bunu geçmişte banka olarak denedik, elimizde mallar kaldı, dünya kadar zarar ettik, kuyumcu ile bankanın karşı karşıya gelmesi hoş bir şey değil, biz banka olarak bu işte yokuz' dediler'' şeklinde konuştu.

Kuyumculuğun bir ihtisas işi olduğunu ve bankaların kuyumculuğu yapamayacağını savunan Kameroğlu, bu gelişmeyle birlikte mevduat hesabı açtıracak olan kişinin altınını bankaya götürecek gibi bir algı oluştuğunu ifade etti.

Bunun da rekabet kurallarına aykırı olduğunu aktaran Kameroğlu, Rekabet Kurulu'nu bu konuda göreve davet ettiğini bildirdi.

Yastık altındaki altının toplanış şekline tepkileri olduğu için daha önce Hazine'den randevu istedikleri bilgisini veren Kameroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

''Ama Hazine randevu vermemişti. BDDK'dan bu konuyu görüşmek için taleplerimiz oldu. İnşallah bize yarın ya da en kısa zamanda bilgi verirler. Bu taslak hayata geçince bankalar ile kuyumcular karşı karşıya gelir. Biz bankalara bu konuda para kazandırmayız, rekabet ederiz, bankaların sarrafiye malları ellerinde kalır. Hiç bu işe soyunmasınlar. Çünkü bu konuda iddialıyız ve gerekli mücadeleyi de vereceğiz. Türkiye'nin 5 büyük bankasından birinin üst düzey yöneticisi ile az önce görüştüm. Onlar da bu taslağa karşılar. 'Bizler bunu geçmişte banka olarak denedik, elimizde mallar kaldı, dünya kadar zarar ettik, kuyumcu ile bankanın karşı karşıya gelmesi hoş bir şey değil, biz banka olarak bu işte yokuz' dediler. 'Bankalar bu konuda kayıt içinde, kuyumcular kayıt dışında' gibi boş laflara da karnımız tok. Kuyumcular da kayıt içindedir, kuyumcular da vergi veriyorlar.''

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Ağustos 2012 Çarşamba, 14:11 Misafir bu uygulama ile küresel kapitalizmin piyasaları türevleştirme hedefine uygun piyasa yaratılmış olacaktır. bu uygulama altın yatırımcısının çıkarına değildir. dünyada parasal sistemin çöküşünün yaşandığı bu dönemde halk daha çok fiziki altın almaya teşvik edilmelidir. kuyumcular tamamen haklıdır. selahattin erden