Advertisement

İspanya'nın doğusundaki Valencia bölgesinin Bunol kasabasında geleneksel olarak yapılan domates savaşına 35 bine yakın kişi katıldı.

1945 yılında Bunol'daki gençler arasında başlayan ve daha sonra turizm amaçlı festival haline dönüştürülen domates festivalinde geçen yıl olduğu gibi 120 ton domates kullanıldı.

Trafiğe kapatılan iki caddeye 5 kamyonla getirilen domatesler, çoğunluğu gençlerden oluşan kalabalık tarafından yaklaşık bir saat süreyle birbirlerine atıldı. Domates savaşındaki başlıca kurallar, katılımcıların domatesi fırlatmadan önce ellerinde hafifçe ezip yumuşatmaları ve çok yakın mesafedeki birine atmamaları şeklinde sıralandı. Festival kapsamında, 250'ye yakın güvenlik ve sivil koruma görevlisinin çalıştığı bildirildi.

Bölgenin turist çekmesinde etkili olan domates savaşının Bunol'a yaptığı ekonomik katkının 300 bin avro civarında olduğu belirtildi. Bunol belediyesi yetkilileri, ekonomik krize rağmen festivali ayakta tutmak için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Ağustos 2012 Perşembe, 15:38 Misafir ekonomik krizdeler ama 120 ton domatesi ziyan ediyorlar.ben onların yerinde olsaydım domatesleri salça yapar satardım parasınıda hazineye koyardım ya da fakire fukaraya dağıtırdım bu ne vurdumduymaz millet pes
29 Ağustos 2012 Çarşamba, 17:53 Misafir dünyada bu kadar açlık sefalet varken milyonlarca domates heba edilmiş. bi de temizlemek ve temizlenmek için sürüsüyle deterjan ve türevi ürün kullanılacak ve doğa biraz daha kirlenecek. söyleyin yapmasınlar bu ucubik eğlenceyi..