Advertisement

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 3 Eylül'de sadece toplu taşıma araçlarının kullanacağı ''Toplu Taşıma Yolu (Bus Lane)'' uygulaması başlatıyor.

İstanbul'daki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla dünyanın gelişmiş pek çok ülkesinde uygulanan ''Toplu Taşıma Yolu'' uygulaması belirtilen güzergahlarda vatandaşların benimsenmesi halinde yaygınlaştırılacak.

Pilot bölge olarak Millet Caddesi-Topkapı-Aksaray ve Şirinevler-Mahmutbey yolunda başlayacak uygulama, daha sonra Topkapı-Aksaray-Taksim, Kızıltoprak-Bostancı-Tuzla, Beşiktaş-Maslak ve Yenikapı-Başakşehir şeklinde genişletilecek.

Uygulama, hafta içi trafiğin yoğun olduğu 07.00-10.00 ile 16.00-20.00 saatlerinde yapılacak, bunun dışında diğer araçların kullanımına açık olacak.

Uygulama saatleri ve giriş çıkışlara ait düzenlemeler, şeritlerde yatay ve düşey işaretlemeler yapıldı. ''Toplu Taşıma Yolu'' kompenantlı boya ile veya gereken yerlerde hareketli fiziki engelle ayrıldı.

Toplu ulaşım araçları haricinde yola giren ve parklanma yapan araçlar, EDS kameraları ve Emniyet Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından denetlenecek, belirtilen saatlerde sağ şeritlerde yükleme-boşaltma ve park yapılmayacak.

Şerit başlangıcında, bilgilendirme levhalarıyla sürücülere gerekli uyarılar yapılacak, kurallara uymayan sürücüler EDS ile tespit edilerek cezai müeyyide uygulanacak.

Millet Caddesi'nde, Topkapı-Aksaray istikametinde her iki yöndeki sağ şerit İETT ve özel halk otobüslerine tahsis edildi. Şirinevler-Mahmutbey yolu da sadece İETT, özel halk otobüsleri ve minibüsler tarafından kullanılacak.

Söz konusu şeritlerde taksiler sadece duraklarda yolcu indirip bindirebilecek.

Uygulamayla, özel araç yerine toplu taşıma sistemini belirtilen saatlerde günde yaklaşık 17 bin kişinin kullanması öngörülüyor. Araç sahiplerinin toplu taşımayı seçmesiyle yıllık 650 bin litre yakıt tasarrufu ile karbondioksit salınımında 1500 ton azalma olacağı hesaplanıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
31 Ağustos 2012 Cuma, 00:07 Misafir dogrusu bu line degil bus lane dir... saris in kadini yellow wamon diye tecume etmis gibi olmus...
29 Ağustos 2012 Çarşamba, 14:27 Misafir yola sıfır avm ler yaptırın oto galerılerı yaptırın ılerde bu yollar genıslıycek dıye hesap etmeyın sonra emlıyet serıtlerını kaldırın bu ılerıyı goremeyen eskı kafalı ıbb ve onun baskanının son donemı olur bu zıhnıyetle gıderse oy falan alamaz arabamız bozulsa yolda olucez
29 Ağustos 2012 Çarşamba, 13:35 Misafir madem ayrı bir yol açılabiliyor neden bu yollar raylı sisteme dönüştürülmüyor.