Advertisement

Avrupa Borsaları, L'oreal SA'dan Bouygues SA gibi şirketlerin düşük kazanç açıklamalarının etkisiyle 2. gününde de düşüş kaydetti. ABD endeks vadelileri büyük bir değişiklik kaydetmedi; Asya borsaları ise yükseldi.

Dünyanın en büyük kozmetik şirketi L'Oreal, kâr marjlarının düştüğünü açıklamasının ardından yüzde 18 geriledi. Fransız inşaat, televizyon ve telekomünikasyon şirketi Boyugues, telefon şirketi için düşük kazanç tahmininde bulunması üzerine yüzde 8.1 değer kaybetti. Banca Monte dei Paschi di Siena SpA, zarar açıklaması üzerine yüzde 6.5 düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 kayıpla 66.35 puana gerileyerek, 3 haftanın en düşüğünü genişletti.

Endeks, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin euroyu korumak için elinden gelen her şeyi yapacağını söylemesi ve bölge liderlerinin de İspanyol bankalarının kurtarma şartlarını gevşetmesiyle 4 Haziran'da kaydettiği bu yılın en düşüğünden yüzde 14 yukarıda seyretmeye devam ediyor.

Yatırımcıların Draghi'nin kelime değil para sarfetmesini istediğini söyleyen Kopenhag'taki PFA Pension A/S'nin kıdemli stratejistlerinden Witold Bahrke, AMB'nin bir şey söyleyip, harekete geçmeden önce uzun süre beklediği bir strateji geliştirdiğini, piyasanın bundan hoşlanmadığını belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Ağustos 2012 Çarşamba, 14:35 Misafir avrupa borsaları zaten başından beri gidik.. türkiye borsalarına girin, coşuyor..