Advertisement

Rekabet Kurulu, Lusail International Media Company tarafından Çalık Holding AŞ kontrolündeki Turkuvaz Aktif Televizyon Prodüksiyon AŞ'nin yüzde 25 oranında hissesinin devralınması yolu ile Turkuvaz Aktif Televizyon Prodüksiyon AŞ üzerinde ortak kontrol tesis edilmesi işlemine izin verdi.

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yayımlanan kurul kararlarına göre, Finansbank AŞ'nin, Finans Emeklilik ve Hayat AŞ'de sahip olduğu yüzde 51 oranında hissenin Cigna Nederland Gamma BV tarafından devralınması işlemine izin verildi.

Lusail International Media Company tarafından Çalık Holding AŞ kontrolündeki Turkuvaz Aktif Televizyon Prodüksiyon AŞ'nin yüzde 25 oranında hissesinin devralınması yolu ile Turkuvaz Aktif Televizyon Prodüksiyon AŞ üzerinde ortak kontrol tesis edilmesi işlemine de izin verilmesi kararlaştırıldı.

Kurul'un birleşme ve devralmaya ilişkin diğer kararları şöyle:

''- Turner Broadcasting System International Inc'nin Eko TV Televizyon Yayıncılık AŞ'de sahip olduğu yüzde 24,96 oranında hissesinin Doğan TV Holding AŞ tarafından devralınması işlemine izin verildi.

- Orka Tekstil Sanayi ve Turizm Ticaret AŞ ve Or-pa Pazarlama ve Tekstil Sanayi AŞ'nin yüzde 30 oranında hissesinin Investcorp Bank B.S.C. iştiraki olan Gulf Turk Fashion tarafından devralınması işlemine izin verildi.

- Benetton Giyim Sanayi ve Ticaret AŞ hisselerinin yüzde 50'sinin Benetton Group S.p.A tarafından Boyner Holding A.Ş., Hasan Cem Boyner, Neylan Dinler, Lerzan Boyner, Latife Boyner, Zahide Leman Halulu'dan devralınması işlemine izin verildi.

- Doğan Ailesi'nin tam kontrolünde olan Doğ-taş Doğanlar Mobilya İmalat Enerji Üretim San. Tic. AŞ'nin International Furniture B.V. ve Doğan Ailesi'nin ortak kontrolüne geçmesi ile Kelebek Mobilya San. ve Tic. AŞ'nin tam kontrolünün Doğ-taş Doğanlar Mobilya İmalat Enerji Üretim San. Tic. AŞ'ye geçmesi işlemlerine izin verildi.''-Menfi Tespit muafiyet

Rekabet Kurulu, Finansbank AŞ ile Sombo Japan Sigorta AŞ arasında akdedilen 'Hayat Dışı Sigorta İçin Acentelik Sözleşmesi'ne bireysel muafiyet tanınması talebi üzerine yaptığı incelemeyi de tamamladı. Buna göre, sözleşme süresince devam edecek rekabet etmeme yükümlülüğü ve sözleşmenin bitmesi, feshedilmesi ertesinde 5 yıl sürecek teşvik etmeme yükümlülüğünün hilafındaki her türlü hükmün tadil edilmesi koşuluyla muafiyet tanınmasına karar verildi.

Finansbank AŞ ile Finans Emeklilik ve Hayat AŞ arasında akdedilen 'Hayat Sigortaları Acentelik Sözleşmesi'ne menfi tespit belgesi verilmesi veya muafiyet tanınması talebi üzerine yapılan inceleme sonucunda da sözleşme süresince devam edecek rekabet etmeme yükümlülüğü ve sözleşmenin bitmesi, feshedilmesi ertesinde 5 yıl sürecek teşvik etmeme yükümlülüğünün hilafındaki her türlü hükmün tadil edilmesi koşuluyla, muafiyet tanınması kararlaştırıldı.