Advertisement

Amerikalılar, Temmuz ayında ikinci el konut satın almak için daha fazla kontrat imzalayarak konut sektörünün ikinci yarıda güçlenmeye devam edeceğinin sinyallerini verdi.

Bugün Ulusal Emlakçılar Birliği'nden açıklanan verilere göre ikinci el konut satışı endeksi yüzde 2.4 yükselerek, 39 ekonomistin Bloomberg anketinde tahmin ettiği yüzde 1'lik artışın üzerine çıktı. Endeks 101.7'ye yükselerek Nisan 2010'dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Konut alımı, ucuzlayan fiyatlar ve rekor derecede düşük borçlanma maliyetlerinin bir arada olmasıyla daha çok Amerikalı için uygun hale geliyor. İpoteklerin düşürülmesi için daha hızlı istihdam ve daha kolay kredi imkanlarının gerekli olduğu konuşuluyor.

New York merkezli Societe Generale'in kıdemli ABD ekonomisti Brian Jones, talebin sağlamlaştığını belirtti. Jones, "Konut sektörü toparlanmaya devam ediyor" dedi.

Bloomberg anketindeki beklentiler yüzde 1.5'lik düşüşten yüzde 6.6'lık artışa kadar çeşitlilik gösterdi. İmzalanan kontratlar, Haziran ayında beklentilere paralel gelen yüzde 1.4'lük rakamdan sıçrayış gerçekleştirdi.