Advertisement

ABD'de yaklaşan başkanlık seçimleri öncesi Çin medyasını gözden geçiren Foreign Policy dergisi, Çinliler'in, Obama'nın politikalarını tehlikeli bulduğunu ama Romney'nin politikalarının daha da tehlikeli olacağını iddia ettiğini söyledi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin, en büyük birinci ekonomideki seçimlere bakışının ele alındığı makalede, Çin hükümetine bağlı China Daily gazetesinde, Romney'nin "Çin tehdidi" teorisine inanarak "eskimiş bir Soğuk Savaş mentalitesi" yürüttüğüne kanaat getiriliyor. Bununla beraber gazete, Romney'nin Tayvan'a askeri yardım yaparak Çin'i provoke ettiğini belirten gazete, Cumhuriyetçi başkan adayının Çin'e yaklaşımını "kavgacı" olarak değerlendirdi.

Obama'nın da Güney Çin Denizi'ndeki bölgesel konulara çok karışarak "yangına çırayla" gittiğini belirten China Daily, "fakat Romney'nin politikaları, ilişkileri çok daha ekşitir" dedi.

Mitt Romney daha önce yaptığı konuşmalarında seçilmesi halinde Beyaz Saray'a adım atacağı ilk gün Çin'i "Döviz manipülatörü" ilan edeceğine dair söz vermişti.