Advertisement

Avrupa endeks vadelileri, küresel ekonomik büyümenin yavaşladığına dair göstergeler arasına Japonya ve Kore'den gelen verilerin de katılmasıyla gerileyerek, bölgenin gösterge endeksinin üst üste 3. gün düşeceği sinyalini verdi. ABD vadelileri ve Asya hisseleri de geriledi.

BHP Billion Ltd. ve Rio Tinto Group, Sidney'de yüzde 2'den daha fazla düşüş yaşadı. Dünyanın en büyük ikinci perakendecisi Carrefour SA ve Pernord Ricard SA, kazanç verilerini açıkladıktan sonra aktif hale geçebilirler. Dünyanın en büyük reklam şirket WPP Plc ise satış büyüme beklentilerini kestikten sonra geri harekete geçebilir.

Euro Stoxx 50 Endeksi'ndeki vadelileri yüzde 0.2 gerileyerek Londra saatiyle 07:09'da 2,424 puan olurken, FTSE 100 Endeksi kontratları yüzde 0.3 düştü. Standard & Poor's Endeks vadelileri yüzde 0.2, MSCI Asya Pasifik Endeksi ise yüzde 0.8 düştü.

Japon perakende satışları, hükümetin otomobil sektörüne olan sübvansiyonu azaltmasının ardından tüketici harcamalarının daha da düşeceği endişesiyle ekonomistlerin beklentilerini de aşarak geçtiğimiz yılın Temmuz ayına göre yüzde 0.8 daha düşük geldi. Güney Kore imalatçıları arasında güven, küresel krizin başladığı dönemden bugüne en düşük seviyeye yakın seyrederken, Avustralya'dan gelen veriler ülkede konut yapımı izinlerinin 10 yılın neredeyse en sert düşüşünü gerçekleştirdiğini gösterdi.