Advertisement

The New York Times (NYT) gazetesinin ABD'li savcılara dayandırdığı iddialara göre Çin'in, İran'a yönelik yaptırımlara "burun kıvırarak" para transferi gerçekleştirdiğine gönelik kanıtlar bulundu.

Son zamanlarda uluslararası bankaların İran'la olan ilişkilerini mercek altına alan ABDli savcılar, Çinli bankalar konusunda verilebilecek para cezasından çok, para aktarımının nasıl gerçekleştiğine yönelik bilgi elde etme arayışı içerisindeler.

 "Çin bankalarının, İranlı bankalar ve şirketler yerine nasıl para idare ettiği herhangi bir parasal cezadan çok daha kıymetli" diyen NY Times, bunun sebebinin de ABD'nin İran'ı yaptırımlarla daha zor bir duruma düşürmesinin bu bilgiler sayesinde mümkün olacağını belirtti.

Gazetenin yasal yetkililere dayandırdığı iddiaya göre, daha önce benzer şeylerle suçlanan Londra bankaları HSBC ve Standard Chartered olaylarından, ABD'nin eline bu konuyla ilgili değerli bilgiler geçti.

Bütün bunlara rağmen, otoriteler henüz yasal bir soruşturma başlatılabilmesi için ellerinde yeterince kanıt bulunmadığını belirttiler.