Advertisement


Euro Bölgesi'ndeki ekonomik güven, bölge liderlerinin borç krizini çözmedeki zorlukları ve bölge ekonomisindeki durgunluğun derinleşmesi üzerine Ağustos ayında ekonomistlerin beklediğinden daha çok düştü.

Bugün Avrupa Komisyonu'ndan açıklanan verilere göre, Euro Bölgesi'ndeki yönetici ve Tüketici Güvenini gösteren bir endeks Temmuz ayında 87.9 iken Ağustos ayında 86.1'e geriledi. Bu rakam, Ağustos 2009'dan bu yana en düşük oran oldu. Bloomberg News tarafından yapılan bir ankete katılan ekonomistlerin tahmin medyanı bu düşüşün 87.5 olacağına işaret ediyordu. İşsizlik başvuruları Almanya'da yükselişini beşinci aya taşıdı.

Avrupalı tüketiciler ve yöneticiler, siyasi liderlerin bütün çabalarına rağmen azalma eğilimi göstermeyen borç çıkmazının yarattığı görünümden dolayı gittikçe daha karamsar bir hale bürünüyorlar. İspanyol Başbakan Mariano Rajoy, Avrupa'nın ikinci bir kurtarma paketi yaratabileceği umuduyla Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile buluşuyor.


Commerzbank AG ekonomisti Christoph Weil, "ekonomi 3. çeyrekte beklenenden biraz daha çok daralmış olabilir" dedi. Weil, buna rağmen yıl sonuna doğru ekonominin daha istikrarlı bir hale gelmesini beklediklerini, fakat bunun oluşabilmesi için de göstergelerin önümüzdeki aylarda gelişmesi gerektiğini belirtti.