Advertisement

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile gerçekleştirdiği buluşmanın ardından, ülkesinin şartlar netleşene kadar kurtarma paketi konusunda karar vermeyi erteleyeceğini söyledi.

Bugün Madrid'de buluşan iki lider, Avrupa Merkez Bankası (AMB)'na Haziran ayında alınan kararlar doğrultusunda İspanya ve İtalya'nın borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi konusunda çağrıda bulundular. Avrupalı siyasetçiler şu ana kadar bir acil müdahale planında uzlaşamadılar.

Rajoy, gerçekleştirdiği basın toplantısında aynı finans sektörüne yardım istediklerinde yaptıkları gibi, bir teklif netleştikten sonra karar vereceklerini söyledi.

AMB Başkanı Mario Draghi'nin dün Alman medyasına verdiği demeçte Almanya Merkez Bankası Başkanı'nın ortodoks tutumuna işaret etmesiyle ilgili bir soruya cevap vermeyi reddeden Hollande ise, "Benden, Başkan Draghi'nin sorumluluklarını yerine getirmesi için işleri daha karışık hale sokmamı beklemeyin" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı, isteğinin 29 Haziran'da alınan kararların "mümkün olan en iyi zamanlamayla" yerine getirilmesi olduğunu söyledi.