Advertisement

Fed Atlanta Başkanı Dennis Lockhart, merkez bankasının ekonomiye daha fazla teşvik sağlayıp sağlamama konusunda zor bir karar vermek durumunda olduğunu belirtti. "Bence bu gerçekten hassas bir karar" diyen Lockhart, bu yıl para politikası kararlarında oy kullanacak. Fed Atlanta Başkanı, "Daha fazla müdahalenin uzun vadedeki maliyetiyle ilgili endişeli değilim. Fakat aynı zamanda, daha çok müdahalede sınırlı fayda görüyorum" dedi.

Fed'in son yaptığı ve 22 Ağustos'ta açıklanan toplantının tutanaklarında bir çok politika yapıcı, istikrarlı toparlanma verilerinin gelmemesi durumunda ilave teşviğin yakın bir zamanda gerçekleştirilebileceğini belirtmişti. Geçtiğimiz ay üçüncü varlık alımı programının bir seçenek olduğunu belirten Başkan Ben S. Bernanke, yarın Jackson Hole'da yapacağı konuşmada görüşünü gözden geçirme seçeneğine sahip.

Bir televizyona verdiği röportajda Lockhart, istihdam büyümesinin aylık 100,000'in altına çok düşmesi durumunda politikayı değiştirip değiştirmeme konusunda tartışmanın bile olmayacağını söyleyerek, bu rakamların kendi görüşünde Fed'in kırmızı çizgisi olduğunu ima etti. Atlanta Bölümü Başkanı, Fed'in faiz rakamlarını aşağı çekerek bir çok tüketiciyi mortgage için uygun duruma getirmek gibi seçeneklerinin olduğunu belirtti.