Advertisement

-Avrupa hisseleri henüz kendine gelemedi

Avrupa hisseleri, Japonya'dan Almanya'ya küresel ekonominin yavaşladığına dair işaretlerin, Fed Başkanı Bernanke'nin ilave teşvik açıklayacağı söylentilerini gölgelemesiyle düşüşünü 3. güne taşıdı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 düşerek Londra saatiyle 16:34'te 265.28 puana geriledi ve bu haftanın genelindeki düşüş oranını yüzde 1'e taşıdı. Buna rağmen endeks 4 Haziran'da görülen düşük seviyenin yüzde 13 yukarısında. Stoxx 600 Ağustos ayı genelinde ise şu ana kadar yüzde 1.5 yükseliş kaydetti.

-İspanya, kurtarma paketini erteledi

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile gerçekleştirdiği buluşmanın ardından, ülkesinin şartlar netleşene kadar kurtarma paketi konusunda karar vermeyi erteleyeceğini söyledi.

Bugün Madrid'de buluşan iki lider, Avrupa Merkez Bankası (AMB)'na Haziran ayında alınan kararlar doğrultusunda İspanya ve İtalya'nın borçlanma maliyetlerinin düşürülmesi konusunda çağrıda bulundular. Avrupalı siyasetçiler şu ana kadar bir acil müdahale planında uzlaşamadılar.

-Euro Bölgesi'nde güven azalıyor

Euro Bölgesi'ndeki ekonomik güven, bölge liderlerinin borç krizini çözmedeki zorlukları ve bölge ekonomisindeki durgunluğun derinleşmesi üzerine Ağustos ayında ekonomistlerin beklediğinden daha çok düştü.

Bugün Avrupa Komisyonu'ndan açıklanan verilere göre, Euro Bölgesi'ndeki yönetici ve Tüketici Güvenini gösteren bir endeks Temmuz ayında 87.9 iken Ağustos ayında 86.1'e geriledi. Bu rakam, Ağustos 2009'dan bu yana en düşük oran oldu. Bloomberg News tarafından yapılan bir ankete katılan ekonomistlerin tahmin medyanı bu düşüşün 87.5 olacağına işaret ediyordu. İşsizlik başvuruları Almanya'da yükselişini beşinci aya taşıdı.

-Zaferin 90. yılı kutlanıyor

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Anıtkabir'de tören düzenlendi.

Tören, Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, CHP Genel Başkan Vekili Adnan Keskin, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay ve Bekir Bozdağ, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakulukçu, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kuvvet komutanları, bazı bakanlar kurulu üyeleri ve diğer devlet erkanının Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı.

-ABD: Çin bankaları da İran'a yardım ediyor

The New York Times (NYT) gazetesinin ABD'li savcılara dayandırdığı iddialara göre Çin'in, İran'a yönelik yaptırımlara "burun kıvırarak" para transferi gerçekleştirdiğine gönelik kanıtlar bulundu.

Son zamanlarda uluslararası bankaların İran'la olan ilişkilerini mercek altına alan ABDli savcılar, Çinli bankalar konusunda verilebilecek para cezasından çok, para aktarımının nasıl gerçekleştiğine yönelik bilgi elde etme arayışı içerisindeler.

-Japon hisselerinde ABD etkisi

Japon hisseleri, ABD'deki ekonomik büyümenin, Fed Başkanı Bernanke'nin 3. bir parasal genişleme raundunu duyuracağı söylentilerini azaltmasıyla geriledi. Hisseler aynı zamanda Japonya'nın perakende satışlarının beklenenin üstünde düşmesiyle değer kaybetti.

Nikkei 225 yüzde 1 gerileyerek Tokyo saatiyle 15:00'te 8,983.78 puandan kapanarak 15 Ağustos'tan bu yana en düşük kapanış seviyesini gördü. Hisselerin işlem görme hacmi, 30 günlük ortalamanın yüzde 15 altında gerçekleşti. yükselen her hisse başına 3 hissenin düştüğü Topix Endeksi ise yüzde 0.8 kayıp yaşayarak 743.79 puana geriledi. Topix, bu yılın en düşük seviyesini gördüğü 4 Haziran'ın yüzde 6.9 üzerinde seyrediyor.