Advertisement

İngiliz parlamentosunda yaz tatilinin geride kalmasıyla, iç siyaset yeniden ısınıyor.

Üç çeyrektir daralan ve "çift dipli resesyonda" olan İngiliz ekonomisini iyileştirmek, Muhafazakar - Liberal Demokrat koalisyon hükümetinin önceliği arasında bulunuyor. Hükümet özellikle küçük ölçekli işletmelerin ekonomiye katkısını artırmayı ve bankacılık sektöründe değişikliklere gidilmesini hedefliyor.

Kötü ekonomik veriler nedeniyle sıkça eleştirilen Maliye Bakanı George Osborne'un ise, bakanlık görevini sürdürmesi bekleniyor. Ancak, ülkedeki ilk kadın Müslüman bakan olan Barones Warsi'nin görevinden alınabileceği belirtiliyor. Warsi harcamalarında usulsüzlük yaptığı ve yakın bir arkadaşını iş seyahatine götürdüğü gerekçesiyle son dönemde eleştirilmişti.

Koalisyon ortağı Muhafazakarlara çok fazla taviz verdiği gerekçesiyle parti üyelerinin tepkisine neden olan Liberal Demokrat Parti'nin lideri Nick Clegg'in ise genel başkanlık görevinin tehlikede olduğu bildiriliyor.

Bu arada Eylül ve Ekim ayları boyunca İngiltere'deki üç büyük siyasi partinin yıllık kongreleri yapılacak. Muhafazakar Parti'nin yıllık kongresi 7-10 Ekim tarihlerinde Birmingham'da, Liberal Demokrat Parti'nin 22-26 Eylül tarihlerinde Brighton'da, İşçi Partisi'nin ise 30 Eylül-4 Ekim tarihlerinde Manchester'da yapılacak.

AA