Advertisement

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, İsrail ve Amerika'nın karşısında olan her rejimi desteklediklerini belirterek ''Suriye yönetimine öncelikle İsrail'e karşı takındığı tutum, ikinci olarak da reform ve diyaloğa hazır olduğuna inandığımız için destek veriyoruz'' dedi.

Hasan Nasrallah, Lübnan'da katıldığı bir televizyon programında Suriye ve İsrail'e ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bölgesel ve küresel düzeyde büyük bir dönüşüm yaşandığına işaret eden Nasrallah, yeni yönetimlerin şekillenmeye başladığını ve Arapların bu değişim ve dönüşümde küresel aktör olacaklarını iddia etti.

Tunus, Mısır, Libya, Yemen ve Bahreyn'deki tüm gelişmelerin Hizbullah'ın İsrail'e karşı direnişine hizmet ettiğini öne süren Nasrallah,''O bölgelerdeki yönetimlerin, Filistin meselesi ve İsrail'e karşı tutumlarını biliyorduk. Yaşanan ayaklanmalar halk ayaklanmalarıydı. Ta ki Suriye'deki olaylar yaşanıncaya kadar'' değerlendirmesinde bulundu.-''Düşmanın amacı Filistin meselesini unutturmak''

Filistin'de yaşanan gelişmelere karşı, körleştirme politikası uygulandığını öne süren Nasrallah, düşman olarak tanımladığı İsrail'i kast ederek şöyle devam etti:

''Düşmanın amacı, Filistin meselesini unutturmak. Farklılıklar, anlaşmazlıklar ne olursa olsun, Filistin ve Kudüs hepimiz için, dini, ahlaki ve ideolojik bir sorumluluktur. Dünyanın herhangi bir yerinde olan bir olay, bu halkın iradesiyle bile yapılmış olsa İsrail devreye sokuluyor. O'na dünyayı farklı işlerle meşgul ederek, fırsattan istifade etmesi söyleniyor. İsrail bölgede olan tüm olayları fırsata çeviriyor. Kudüs'ten bir toprak parçası daha gidiyor. Yeni bir yerleşim ortaya çıkıyor. Onlar her ne kadar unutturmaya çalışsalar da biz her zaman Filistin ve Kudüs meselesini hatırlatmalıyız''- ''İsrail'in tahmin edemediği yerlerde roket rampalarımız var''

İsrail'in aklında her zaman savaşta, ''ilk vuruş'' fikrinin olduğunu belirten Nasrallah, ''İsrail, ilk vuruşu öncelikle roket rampalarımıza yapmayı hedefliyor. Ancak İsrail'in tahmin edemediği, gözlerden uzak yerlerde roket rampalarımız var. Sayıları az da olsa, yüzlerce İsraillinin ölümüne neden olacak miktarda roketimiz var'' diye konuştu.

İsrail'in çok ciddi zayıf noktaları olduğunu iddia eden Nasrallah, ''İsrail'in zayıf noktaları üzerinde çalışıyoruz. İddia edildiği gibi kimyasal silahlara sahip değiliz. Dini nedenlerden ötürü kimyasal silah kullanmıyoruz. Kimyasal silaha ihtiyaç da duymuyoruz. Aynı etkiyi sağlayacak bombalama gücüne sahibiz. Ancak olası her türlü tehlikeye karşı tüm alternatiflere açığız. Yalnızca işin savunma kısmında da yer almayacağız. Küresel oyunları okuma konusunda kendimize güveniyoruz. Gelecek için de oldukça iyimseriz'' dedi.-İsrail-İran Savaşı

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, İsrail'in İran'ı vurması halinde, İran'ın misillemesinin yalnızca İsraille sınırlı kalmayacağını, bölgedeki Amerikan üslerini de kapsayacağını iddia etti.

Nasrallah, İranlı yetkililerden olası bir saldırıya karşı nükleer tesislerinin hazır olduğuna dair bilgi aldığını belirtti.-Suriye'deki olaylar

Suriye yönetimine verdikleri desteği ''İsrail ve Amerika'nın karşısında olan her rejimi destekleriz'' diyerek açıklayan Nasrallah, ''Suriye yönetimine öncelikle İsrail'e karşı takındığı tutum, ikinci olarak da reform ve diyaloğa hazır olduğuna inandığımız için destek veriyoruz'' dedi.

Suriye'deki olayların başladığı ilk haftalarda, Cumhurbaşkanı Beşşar Esed ile biraraya geldiğini hatırlatan Nasrallah, ''Esed'e halkın meşru talepleri olduğunu, mutlak bir reforma ihtiyaç duyulduğunu ilettiğimde olumlu cevap verdi. Ancak muhalefet diyalog masasına oturmaktan yana değil, rejimi yıkmaktan yanaydı'' diye konuştu.

Nasrallah, ''Amerika Suriye'ye, İran'la ve Hizbullah'la ilişkisini kesmesi karşılığında Suriye'deki krizi bitirme sözü vermişti. Amerika savaşın uzamasını, Suriye'nin tamamen yıkılmasını istiyor. Irak'ta da aynı politikayı uygulamıştı'' ifadelerini kullandı.

1982'de İsrail'in Lübnan işgaline karşı İran yönetiminin desteğiyle kurulan Hizbullah örgütü kuruluşundan bu yana Suriye'deki Esed yönetimini destekliyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Eylül 2012 Perşembe, 10:20 Misafir efendim dünyanın neresinde olursa olsun yurt içinde ve dışında emperyalist güçler kendi menfaatleri için birçok ülkeyi.birçok insanı maşa olarak kullanıp kendileride bunu izliyorlar.insanlar birbirini öldürüyor katlediyor bunu tetikleyip öldürenlerde hiç haberleri yokmuş gibi izliyorlar bunun vebali çok büyüktür allaha inanan müslüman veya gayri müslim kim olursa.kendini insan sayan hiç kimse insanların birbirini öldürmesine birtek katkıda bulunursa bilmelidir ki öbür allah hesabını soracaktır.ve misliyle cezanddıracaktır.ben tüm yaratılmışları yaratandan ötürü seviyorum ve sevmem gerekir diyo
04 Eylül 2012 Salı, 14:57 Misafir çoluk çocuk demeden katliam yapan esed ve yönetiminin desteklenmesinin gerekçesi olamaz. adam bütün zulümatı yapacak sonra neymiş vay efendim bunlar israilin ve abd nin oyunuymuş ve esed israil ve abd karşıtı tavır koyduğu için bey efendi suriye yönetimini destekliyormuş. bununda adı olayları doğru okuma olmuş. vay vay vay....
04 Eylül 2012 Salı, 13:41 Misafir bütün ortadoğunun ve bölgemizin tüm teör örgütlerinden, radikallerden ve diktatör yönetimlerinden, gizli ajandası olanlardan temizlenmesi lazım. buna ulaşılabilmesi için de türkiye nin abd yi yanına alıp bunu onunla beraber yönetmesi şart. etrafa sürekli sitikrarsızlık satan bütün terör örgütlerinde kurtulmalıyız. bu manada iran ın gelecek 10 - 25 yıl içerisinde bölgede ülkemize rakipten öte hasmane bir tutumla dikleneceği açıkça ortada. türkiye bölgede açıkça demokratik, liberal ekonomi ve özgürlükler coğrafyası oluşturabilmelidir. yoksa bu coğrafyanın dertleri bizi de olumsuz etkiler.