Advertisement

Avrupa hisse senetleri, ABD'de bugün açıklanacak olan ve genişleme ile daralma sınırının tam üzerinde çıkması beklenen ISM imalat sanayi endeksi verisi öncesi değer kazandı ve dünkü son bir ayın en hızlı çıkışının bir kısmını geri verdi. ABD endeks vadeli kontratları yükselirken, Asya hisse senetleri geriledi.

Royal Ahold NV, İskandinav perakendeci ICA'daki yüzde 60'lık hissesini satabileceğini duyurmasının ardından yüzde 2.4 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 düşerek, Londra saati ile 08:11'de 267.68 puana indi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı, ABD'de dünkü tatilin ardından haftanın ilk işlem günü öncesi yüzde 0.2 yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.3 geriledi.

Kopenhag'da Nordea Bank AB kıdemli stratejisti Henrik Drusebjerg, "Yatırımcılar Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası toplantısı öncesi çok fazla şey yapma konusunda isteksiz" dedi ve "Başkan Draghi ne yapmayı planladığının detaylarını vermeli" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa hisse senetleri dün, Çin'de imalat sanayinin beklenmedik bir şekilde düşmesinin hükümetin ilave teşvikler açıklayacağı spekülasyonunu güçlendirmesi sonucu son bir ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirmişti.

Bugün ABD'de TSİ 17:00'de açıklanacak olan ISM imalat sanayi endeksi verisinin, Ağustos ayında, Bloomberg'in anketine katılan 70 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, 50 ile genişleme ve daralma sınırında çıkması bekleniyor. Bu veri Temmuz ayında 49.8 seviyesinde gerçekleşmişti.