Advertisement

ABD endeks vadelileri, yatırımcıların, dünyanın en büyük ekonomisindeki imalat aktivitesi verilerini beklemesiyle çok fazla değişmedi.

Dünyanın en büyük bilgisayar hizmeti firması International Business Machines Corp., Barclays Plc'nin hisselerine yönelik tavsiyelerini yükseltmesiyle New York işlemlerinde yüzde 0.9 yükseldi. Valeant Pharmaceuticals International Inc., Medicis Pharmaceutical Corp.'u 2.6 milyar dolara alacağını açıklamasının ardından yüzde 7.8'lik bir sıçrama gerçekleştirdi. Medicis ise New York işlemlerinde yüzde 39 yükseldi.

S&P 500 Eylül vadelileri yüzde 0.1 düşerek New York saatiyle 07:25'te 1,404.2 puana geriledi. Endeks, geçtiğimiz hafta Avrupa'dan Japonya'ya bir çok verinin küresel ekonominin yavaşladığına işaret etmesiyle geçtiğimiz hafta yüzde 0.3 düştü. Dow Jones vadelileri 1 puan, yüzde 0.1'den daha az, yükselerek 13,080 puan oldu.

Charles Schwab Corp. İngiltere müşteri sorumlusu Kully Samra, "ISM verilerinin yatay gelmesi bekleniyor, ve Avrupa'da şu anda bir bekle gör durumumuz var" dedi. Samra, ABD'de yaz boyu yaşanan rallinin "gayet iyi" olduğunu söyledi.

ABD piyasaları dünü kamusal tatil nedeniyle kapalı geçirdi. Fed Başkanı Ben Bernanke'nin, işsizliği düşürmek için tahvil alımlarının bir seçenek olduğunu söylemesi üzerine S&P 500 Endeksi 31 Ağustos'ta yüzde 0.5 yükseldi. Endeks, Ağustos ayında da prim yaparak üst üste 3 ay yükselmiş oldu.

Ekonomistlerin beklentilerine göre bugün New York saatiyle 10'da (TSİ 17:00) açıklanacak veriler, imalat aktivitesinin daraldığını gösterebilir. Bloomberg tarafından yapılan bir anketin medyanına göre ISM'nin fabrika endeksi Temmuz ayında az değişiklik göstererek 50'den 49.8'e geriledi.