Advertisement

Avrupa hisseleri son üç gündür ilk kez düşerken, ABD endeks vadelileri, imalat aktivitesi verileri öncesi çok değişmedi. İspanyol ve İtalyan tahvilleri, bölge liderlerinin borç krizini ele alacağı görüşmelere hazırlanmasıyla ralli yaptı.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saatiyle 08:20'de yüzde 0.6 geriledi. Standard & Poor's 500 vadelileri dünkü kamu tatilinin ardından yüzde 0.1'den daha az bir düşüş yaşadı. 10 yıllık hazine faizleri 2 baz puan yükselerek yüzde 1.57 oldu. İspanya'nın 2 yıllık tahvil faizleri 31 baz puan geriledi ve 4 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyeyi gördü. İtalyan iki yıllık bono faizleri ise 18 baz puan düştü. Yen, 16 büyük para biriminin 14'ü karşısında zayıflarken, soya fasülyesi yüzde 1.9 arttı.

Bugün Arz Yönetim Enstitüsü (ISM) tarafından açıklanacak veriler öncesi ekonomistler, ABD'de fabrika aktivitelerinin büyük ihtimalle çok değişmediğini tahmin ediyorlar. Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) politika toplantısından iki gün önce, liderler bugün Roma ve Berlin'de toplanıyorlar. AMB Başkanı Mario Draghi, söylentilere göre dün yetkililere borçlanma maliyetlerini düşürme adına 3 yıllık tahvil alımlarıyla ilgili bir probleminin olmayacağını aktarırıken, bu tahvil alım planını ulusal bankalarla paylaşması bekleniyor.

Sidney merkezli Perpetual Investments piyasa araştırması direktörü Matthew Sherwood, AMB'nin toplantısını gerçekleştirdiği zaman bir hareketi tetiklemesinin muhtemel olduğunu belirtti. Sherwood, "Beklentileri güçlü ve piyasaları ralli durumunda tutacak kadar geniş olup olmayacağı ise ayrı bir konu, çünkü merkez bankalarının küresel borç durumunu ele almak için yapacakları sınırlı" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Eylül 2012 Salı, 16:32 Misafir kar realizasyonu desenize şuna,şimdi karın tadını çıkartacak bazıları,bazılarıda yüksek fiyattan aldıklarının yeniden fiyatlanmasını bekleyecek.