Advertisement

Ünlü uluslararası yatırımcı Jim Rogers, Hindistan'ın Economic Times gazetesine verdiği röportajda Fed'in "gizlice" parasal genişlemenin 3. raunduna başladığını ifade etti.

Daha önce iki parasal genişleme raundunda ekonomiye 2.3 trilyon dolar pompalayan Fed yetkilileri, toparlanmanın hız kazanmaması durumunda 3. bir raunda hazırlıklı olduklarını söylediler.

"Açıklayacaklar mı bilmiyorum" diyen Rogers, "Ama biliyorum ki para basacaklar. Basmaya başladılar bile" ifadelerini kullandı.

Rogers, "Eğer bilançolarına bakarsanız bir şeyler olduğunu göreceksiniz. Bilançodaki varlıklar artıyor ve bu varlıklar diş perisinden gelmiyor" derken, Fed'in daha önce QE1 ve QE2'yi açıkladığını ve bu açıklamaların işe yaramadığını söyleyerek, son parasal genişlemenin gizli tutulmasının "yanlış bir şey" olduğunu, fakat Fed yetkililerinin şu anda "Yapmayı bildikleri tek şey"in bu olduğunu belirtti.

Daha önce İngiliz Daily Telegraph gazetesine verdiği röportajda Rogers, Fed için, "Büyük ihtimalle bilançonun dışında işleri nasıl halledeceklerini öğrendiler. Elimde bunu onaylayacak hiç bir şey yok, fakat herkes nasıl yapılacağını öğrendi; onlar da öğrenmiştir. Bu, yalnızca insan doğası üzerine bir yorum" ifadesini kullanmıştı.

Avrupa için de kehanetlerde bulunan ünlü yatırımcı, bölgeden daha çok problem çıkacağını söyledi. Rogers, "Bazı ülkeler temelde iflas etti. Hiç kimse Avrupa'daki problemlerle uğraşmıyor. Belki Bulgaristan ve bir veya iki ülke dışında bütün ülkelerin borçları, beklediklerinden daha yüksek çıkıyor. Fazla borç için çözüm daha fazla borç değildir" dedi.  

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Eylül 2012 Salı, 17:10 Misafir aynen katılıyorum.gercek yatırımcı işini biliyor.fed uzun suredi̇r ufak ufak pi̇yasaya li̇ki̇ti̇de sağliyor.pari̇te 1.23 den bu yana
04 Eylül 2012 Salı, 17:02 Misafir jim ragers, bastin altina parayi simdide milleti gaza getirmeye calisiyorsun..