Advertisement

Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin borç krizini bitirmek üzere bu hafta yapması beklenen açıklamalara yönelik bekleyişlerle, dolar ve yen karşısında dalgalanıyor.

17 Avrupa ülkesinin ortak para birimi dolar karşısında, küresel hisse senetlerine gelen satışlarla birlikte gevşemeden önce, son iki ayın en yüksek seviyesini gördü. Avrupa Parlamentosu'nun bir üyesinin dün bildirdiği üzere, Draghi'nin kanun yapıcılara, üç yıl civarında vadeye sahip ülke tahvilleri alımı konusunda rahat olduğunu kaydetti. Avutsralya doları, ülke merkez bankasının, gelişmiş ülkeler arasındaki en yüksek politika faizini düşürmekten kaçınmasının ardından ABD doları karşısında son altı haftanın en düşük seviyesinden yükseldi.

New York'ta Wells Fargo & Co. Döviz stratejisti Vassili Serebriakov, "AMB'nin aslında ne kadarını duyurabileceği konusunda piyasada tereddüt var ve bu da, euronun neden rallilere direnç gösterdiğini açıklıyor" dedi ve "Draghi haberi örneği ya da AB kanun yapıcılarının kapalı kapılar ardındaki toplantısından sızanlar, halen söylentiler için alan olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, piyasa Perşembe günü öncesi pozisyon almaya çalışıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Euro dolar karşısında yüzde 0.2 düşerek, New York saati ile 09:24'te 1.2573 dolara indi. Avrupa ortak para birimi, seans içinde 1.2638 dolara kadar çıkarak 31 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesini görmüştü. Euro yen karşısında fazla değişmeyerek 98.55 yen civarında kaldı. Bu parite 99.03 seviyesine kadar çıkarak 21 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Yen dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 78.37 seviyesine geldi.