Advertisement

ABD hisseleri, imalat sektöründe Ağustos ayında gerileme olduğunu gösteren raporun açıklanmasının ardından ekonomik toparlanmanın yavaşladığına dair endişelerle düştü.

Netflix Inc., Amazon.com'un ödemeli kanal Epix ile anlaşmaya varmasının ardından yüzde 8 gerileyerek S&P 500'deki en büyük kaybın sahibi oldu. Peabody Energy Corp., Dahlman Rose Co.'nun hisse tavsiyelerini kesmesiyle yüzde 4 değer kaybetti. Morgan Stanley, CLSA Ltd.'nin hisse tavsiyelerini yükseltmesiyle yüzde 1.8'lik bir prim yaptı. Valeant Pharmaceuticals International Inc., Medicis Pharmaceutical Corp.'u 2.6 milyar dolara alacağını açıklamasının ardından yüzde 14'lük bir ralli gerçekleştirdi. Medicis yüzde 38 yükseldi.

S&P 500 yüzde 0.6 düşerek New York saatiyle 11:08'de 1,398.43 puana geriledi. Dow Jones 98.65 puan, yüzde 0.8, gerileyerek 12,992.19 puan oldu. ABD piyasaları dünü kamu tatili nedeniyle kapalı geçirirken, bu raporun yazıldığı sırada S&P 500'de işlem gören hisselerin el değiştirme hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 4.7 altında seyretti.

Boston merkezli Eastern Bank Wealth Management'ın şef yatırım yöneticisi John Kattar, "Ekonomik veriler dünya genelinde yumuşak olmaya devam ediyor, ve şu an ki temel gerçek budur" diyerek, asıl önemli olan şeyin bu hafta Avrupa Merkez Bankası'nın ve önümüzdeki hafta Fed'in neler yapacağı olduğunu söyledi.