Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın Perşembe günü yapacağı kritik toplantı öncesinde bugün Berlin ve Roma'da toplanan Avrupalı liderler, görüşmelerine devam ediyor.

İngiliz The Guardian gazetesine göre, İtalyan Başbakan Mario Monti ve Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande, yaptıkları basın toplantısında Avrupa Merkez Bankası (AMB)'na, Perşembe günü yapılacak toplantıda kararlı bir adım atma çağrısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, "Müdahale etmek, Euro Bölgesi'nde bulunan kurumların işidir, özellikle de Avrupa Merkez Bankası'nın" dedi.

İtalya Başbakanı Mario Monti ise şirketlerin ve sendikaların beraber hareket etmesi gerektiğini belirterek, "Eğer bu hükümet tarafından yapılan emeklilik reformu seneler önce yapılmış olsaydı, gelecek nesillere nefes alabilmeleri için biraz alan sağlamış olurduk" dedi.

Monti ayrıca İtalya ve Almanya'nın borçlanma maliyetleri arasındaki farkın çok yüksek olduğuna işaret ederek, AMB'yi "herhangi bir ekonomik mazereti olmayan ciddi tahvil farklarını" elimine etmesi konusunda harekete geçmeye çağırdı.

Öte yandan, Yunan Maliye Bakanı Yannis Stournaras ve Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin Berlin'de gerçekleşen toplantılarının ardından bir açıklama yapıldı.

Almanya Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Schaeuble, Yunan meslektaşından reformları bir an önce yerine getirmesi konusunda "bir kez daha" istekte bulundu.

Yine aynı açıklamada, Almanya'nın, Troyka raporu görülmeden Yunanistan'a reformlar konusunda daha fazla zaman verme adına herhangi bir karar almayacağı belirtildi. Troyka'nın söz konusu raporu açıklamasının bir kaç haftayı bulması bekleniyor.

Bunun yanında Troyka, Yunan liderlerden haftalık maksimum çalışma gününü 6'ya çıkarmaları, günlük minimum dinlenme saatini de 11'e indirmeleri gibi taleplerde bulundu.