Advertisement

Avrupa Birliği'nin yürütme kolu Avrupa Komisyonu, Brüksel'in Rus  Gazprom ve müşterilerinin ofislerine baskın düzenlemesinin yalnızca bir yıl sonrasında serbest rekabet kurallarını ihlal edip etmediğini araştırmak üzere yeniden enerji devi şirket hakkında inceleme başlattı.

Komisyonun antitröst yetkililerini özellikle Gazprom'un AB gaz piyasasındaki baskın pozisyonunu, rakiplerini engellemek ve merkez ve doğu Avrupa'da yüksek fiyat vermek için kullanıp kullanıp kullanmadığına odaklanıyor.

Salı akşam üzeri yayınlanan açıklamada komisyon incelemeyi doğrulayarak, "Böyle bir uygulama benimsenmişse, rekabetin ihlal edilerek, daha yüksek fiyatlara ve arz güvenliğinde bozulmaya neden olabileceğini" söyledi.

Gazprom sözcüsü Sergei Kupriyanov ise AB'nin şirketi daha önce böyle bir açıklama konusunda uyarmadığını söylemekle yetindi.

Nasıl sonuçlanacağına bağlı olarak soruşturmanın, Gazprom'a ciddi cezalar getirebileceğini ve şirketin AB'nin geniş alanındaki uygulamalarında denetime neden olabileceğini söyledi.

İnceleme, Avrupa'nın toplam gazının dörtte birini karşılayan Gazprom ile AB'nin "işkenceye" dönen ilişkisine bir pürüz daha eklemiş oldu.

Binlerce AB vatandaşı, şirketin 2006 ve 2009 yıllarında gazı kesmesinden ötürü kışın ortasında mağdur olmuştu.

AB, Moskova'yı rahatsız edecek şekilde gelecekte Avrupa'ya Türkiye kanalıyla Rusya'yı bay-pas ederek merkez Orta Asya'dan petrol taşıyacak diğer hatlarda yatırımlarda bulunuyor.