Advertisement

Avustralya ekonomisi geçtiğimiz çeyrekte, konut piyasasındaki zayıflama ve artan ithalatın etkisiyle beklentinin altında büyüme kaydetti. Avustralya doları 6 haftanın en düşük düzeyine geriledi.

Resmi rakamlara göre Avustralya ekonomisi 2. çeyrekte dönemsel bazda yüzde 0.6 büyüme kaydederek, Bloomberg anketine katılan 28 ekonomistin medyan tahmini olan yüzde 0.7'nin altında kaldı. Asya-Pasifik ülkesinde GSYH ilk çeyrekte yüzde 1.4 büyümüştü.

Büyüme rakamları, BHP Billiton Ltd. gibi şirketlerin, petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle maden projelerinde küçülmeye gitme hamlelerinin öncesinde geldi. Avustralya Merkez Bankası Başkanı Glenn Stevens'ın Mayıs ve Haziran'da, Avustralya dolarındaki değerlenmenin imalat ve hizmet sektörlerindeki düşüşü derinleştirmesinin ardından tüketimi ve konut piyasasını desteklemek üzere 2 faiz indirimine gitti.

"Etkileyici ancak sürdürülemez" niteliğinden ötürü büyümedeki yavaşlamanın kaçınılmaz olduğunu savunan Moody's Analytics'in ekonomistlerinden Katrina Ell, ikinci çeyrekteki büyümenin sağlamlaştırmasının ardındaki sebepler arasında  maden yatırımları, güçlü hanehalkı tüketimi ve yüksek kamu harcamaları saydı.