Advertisement

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyelerinden Jörg Asmussen, Euro genelindeki faiz farklarından ötürü merkez bankasının son faiz indirimlerinin, ekonomiyi olması gerektiği kadar destekleyemediğini savundu.

Asmussen'in yorumları, Euro krizindeki bir sonraki hamlesine karar vermeye çalışan AMB'nin karşısındaki zorluklara dikkat çekti.

AMB'nin faiz indirimleri, bankalara sınırsız kredi desteği ve tahvil alımları gibi önlemleri, ancak özel sektördeki faizlerin, euro bloğu genelinde birbirine yakın seyretmesi hâlinde etkili olabilir. Ancak bu durumun aksine Güney Euro ülkelerindeki borçlanma maliyetleri, Kuzey'dekileri solluyor.

Asmussen, AMB'nin, temel borçlanma oranını yüzde 0.75 ile rekor düşük seviyeye geriletmiş olan Temmuz ayındaki faiz
indiriminin, 17 üyeli Euro Bölgesi'ndeki operasyonları "dengesiz" ya da kısmen etkilediğine dikkat çekti.

Özel sektör borçlanma maliyetlerinin bölge genelinde çok değişken olduğuna dikkat çeken Asmussen, İspanyol ve İtalyan şirketlerindeki yüksek faizler ile Almanya'daki düşük maliyetlere dikkat çekti.

Küçük ölçekli İspanyol şirketleri 1 milyon euroya kadar varan krediler için ortalamak yüzde 6.5 faiz ödüyor. AMB'nin Temmuz rakamlarından örnek veren Asmussen, karşılaştırılabilir rakamlar olarak ise İtalyan şirketlerinin yüzde 6.24 maliyeti ile Alman şirketlerinin yüzde 4 oranlarına işaret etti.

Birçok analist AMB'nin Perşembe günü yapacağı toplantısında faizleri aşağı çekmesini bekliyor; ancak Asmussen'in yorumları, AMB'nin faiz indiriminin ötesinde bir "faiz ve finansal piyasa istikrarı" sağlamaya odaklanmak istediğine dikkat çekiyor.