Advertisement

ABD'den Çin'e ve Avustralya'ya kadar birçok bölgeden gelen ve küresel ekonomik yavaşlama endişelerini artıran verilerin ardından Asya Borsaları düşüş kaydetti ve MSCI Asya Pasifik Endeksi son 8 haftanın en uzun süreli kayıp dönemine işaret etti.

Gelirinin yüzde 20'sini Amerika'da kaydeden Güney Koreli tüketici elektronikleri üreticisi Samsung Electronics Co. yüzde 1.3; Avustralya'nın en büyük 2. bankası Westpac Banking Corp. da yüzde 1.6 değer kaybetti. Avustralya'nın en büyük üçüncü demir üreticisi Fortescue Metals Group Ltd., çelik üretimde kullanılan ham maddenin fiyatlarının, Çin'deki yavaşlamanın etkisiyle 3 yılın en düşük seviyesine gerilemesi üzerine yüzde 9.4 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 kayıpla 116.20 puana geriledi ve 5. gününü de ekside kapadı. Endekste değer kazanan her hisseye karşılık 3 hisse değer kaybetti. Avrupa Merkez Bankası'nın yarınki toplantısının öncesinde bölge genelinde volatilite yüksek seyretti.

Makroekonomik verilerdeki düşüşün zorlayıcı ve büyüme şartlarının da kırılgan olduğunu belirten AMP Capital Investors Ltd.'ın dinamik valrık yönetimi müdürü Nader Naeimi, piyasanın AMB toplantısından ötürü endişeli olduğunu ve spekülasyonun çok fazla olduğunu söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi daha fazla teşvik önlemlerinin, küresel ekonomik yavaşlama sinyallerini gölgelemesiyle bu çeyrekte çok büyük bir değişiklik kaydetmedi. Standard&Poor's 500 Endeksi tahmini kazançlarının 13.6 ve Stoxx Europe 600 Endeksi de 11.6 katından fiyatlanırken, bu oran MSCI Asya Pasifik Endeksi için 12.3 katında seyretti.