Advertisement

ABD ve Çin'den gelen ekonomik verilerin, Avrupa Merkez Bankası'nın Perşembe günü yapacağı toplantısının öncesinde küresel büyümenin yavaşladığı sinyallerini artırması üzerine Tokyo Borsası 5. gününde de düşüş kaydetti ve son 2 ayın en uzun süreli kayıp dönemine işaret etti.

Japonya'nın en büyük otomobil şirketi Nissan Motor Co., ABD'deki araç satışlarının beklentinin altında kalması üzerine yüzde 1.5 düştü. Satışlarının yüzde 14'ünü Çin'de gerçekleştiren inşaat malzemeleri üreticisi Komatsu Ltd., Çin'de sanayi üretiminin yavaşlayacağına işaret eden verinin etkisiyle yüzde 3.2 değer kaybetti. Chubu Electric Power Co., Nikkei 225 Endeksi'nin ilk yarıda daha az zarar tahmininde bulunması üzerine yüzde 3.2 primlendi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 8,719.93 puana geriledi ve son 2 ayın en  uzun süreli kayıp dönemini kaydetti. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 0.8 düşüşle 720.95 puana indi. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi yarın başkan Mario Draghi'nin, euro birliğinin sürdürülmesi için gerekli olduğunu savunduğu tahvil alım önerisine ilişkin karar alacak.

Makroekonomik verilerdeki düşüşün zorlayıcı ve büyüme şartlarının da kırılgan olduğunu belirten AMP Capital Investors Ltd.'ın dinamik valrık yönetimi müdürü Nader Naeimi, piyasanın AMB toplantısından ötürü endişeli olduğunu ve spekülasyonun çok fazla olduğunu söyledi.

Topix Endeksi 27 Mart'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden Avrupa'daki borç krizinin derinleşmesi, ABD ve Çin'deki yavaşlama üzerine yüzde 17 düştü. Endeks defter değerinin 0.9 katından fiyatlanırken, bu oran Standard&Poor's 500 Endeksi için 2.2 ve Europe Stoxx 600 Endeksi için 1.5 katında seyrediyor.