Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın bölgenin borç krizini konuşmak içiğn toplanmasının öncesinde beş ayın yükseğine çıkan altın yatırımcısının kar satışlarına gitmesi ile geriliyor. Gümüş de aynı şekilde düşüş yaşıyor.

Spot altının onsu yüzde 0.3 kadar düşüşle 1,690.40 dolar oldu ve Singapur'da yerel saatle 11.59'da 1,692.57 dolardan alıcı buldu. Kıymetli metal dün 13 mart tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,699.05 dolara değdi. Analistler daha önce altının 14 günlük RSI'ının 70 seviyesinin üstüne çıkmış olmasından dolayı kıymetli metalin düşüş yaşayacağı konusunda uyarmışlardı. Altının düşüşünde ayrıca birlikte hareket ettiği euronun dolar karşısında kaybını ikinci güne taşıması da etkili oldu.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin, kapalı kapılar ardında politika yapıcılara euronun güvenliği için, bankanın sorumluluğu gereği, tahvil piyasalarına müdahele etmesinin zorunlu olduğunu vurguladığı konuşuluyor. Merkez, politika kararını yarın açıklayacak.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Eylül 2012 Perşembe, 05:00 Misafir alemin akıllısı sensin galiba, altın bir senedir sürünüyor ve sürünmeye devam edecek, sen küçük yatırımcısın,
05 Eylül 2012 Çarşamba, 09:52 Misafir millet manyak 2 kuruş kar'a tamah edip panikle altın satıyor. durun ne yapıyorsunuz.niye altınlarınızı hemen satıyorsunuz.sonrada altın düşüşe geçti iyiki satmışım altınımı diyorsunuz.