Advertisement

Uluslararası piyasalarda dikkatler, yarın yapılacak olan Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısına çevrildi. Avrupa hisse senedi endeks vadeli kontratları fazla değişmezken, ABD, Çin ve Avustralya'dan gelen veriler, küresel büyümenin yavaşlamakta olduğu işaretlerine katkıda bulunuyor. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri düştü.

Aralarında Rio Tinto Plc'nin de bulunduğu madencilik şirketleri, demir cevheri fiyatının Çin'de son üç yılın en düşük seviyesine inmesinden dolayı aktif bir gün geçirebilir. Cartier mücevherlerinin üreticisi Cie Financiere Richemont SA, beş aylık satışlarının analistlerin tahminlerine paralel olarak yüzde 23 arttığını açıklamasının ardından hareketlenebilir. Dünyanın en büyük kanser ilaçları üreticisi Roche Holding AG, son evre gelişmeleri ile ilgili ilerlemeleri açıklaması ile birlikte aktif bir seans yaşayabilir.

Eylül vadeli Euro Stoxx 50 endeks kontratı yüzde 0.1 düşüşle Londra saati ile 07:05'te 2,437 puana inerken, FTSE 100 endeks kontratı yüzde 0.1'in altında bir gerileme kaydetti. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.4 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 geriledi.

Melbourne'de IG Markets kurumsal traderı Chris Weston, "Olay riski dikkate alındığında, fırtınaya yaklaşıyoruz ve bugün, traderların kilit AMB toplantısı ve Cuma günkü ABD istihdam verisi öncesi portföylerini ayarlamaları için son gün" dedi ve "Yaklaşan AMB toplantısına doğru dün gece beklentilerin ayarlanmasının ardından, toplantıdan ne çıkabileceği konusunda piyasanın nötr tutum aldığını hissediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa hisse senetleri dün, ABD'de imalat sanayinin Ağustos ayında beklenmedik bir daralma göstermesi ile birlikte, son iki haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, merkez bankalarının büyümeyi desteklemek için daha fazlasını yapacağı beklentilerinin desteği ile, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinin halen yüzde 13 yukarısında.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi dün, merkez bankasının temel sorumluluğunun, euronun hayatta kalmasını sağlamak için tahvil piyasalarına müdahale etmeyi gerektirdiğini söyledi. Başkan'ın bu yorumları, yarın tahvil alım programı ile ilgili detayların ortaya çıkması beklenen toplantıdan hemen önce geldi.