Advertisement

Euro Bölgesi'nde kalabilmek için uluslararası kreditörlerinden kemer sıkma programının hedeflerini tutturmak için 2 yıl daha isteyen Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ı zorlu bir hafta bekliyor.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu'ndan oluşan Troyka Heyeti, Temmuz'da başladıkları denetim çalışmasını tamamlamak üzere 7 Eylül'de yeniden Atina'ya dönüyor. Ancak Troyka büyük ihtimalle koalisyon hükümetini 11.5 milyar euroluk kemer sıkma programı üzerinde çalışırken bulacak.

Kemer sıkma programlarını uygulamanın Yunanistan için "anahtar" niteliğinde olduğunu ve bu anahtarın hükümetin programı uygulamayı başarıp başaramayacağını da göstereceğini belirten Londra'daki Bank of America Corp.'un Avrupa Döviz stratejisi müdürü Athanasios Vamvakidis, Yunanistan'ın yeni bir kurtarma paketi, kocaman bir borç yapılandırması ve yeni bir hükümete sahip olduğunu, ancak hâlen daha paraya ihtiyacının olduğuna dikkat çekti. Vamvakidis, eğer Yunanistan şimdi de programı uygulayamazsa, Troyka'nın Yunanistan'ı fonlamanın anlamsız olduğuna hükmedebileceğini söyledi.

Samaras'ın Haziran'daki seçim zaferinin ve eurodan yana bir koalisyon hükümeti kurmasının ardından ülkenin Euro Bölgesi'nden kontrolsüz ve acil çıkması ihtimalinin azalmasıyla 10 yıllık Yunan tahvillerinin getirisi son 3 ayın en düşük seviyesinde seyrediyor. Yunanistan'ın 10 yıllık tahvil faizlerinin getirisi Salı günü yüzde 21.83 ile Ağustos sonundaki yüzde 23 ve geçtiğimiz yılın ortalaması olan yüzde 23 düzeylerinin altında işlem gördü.

Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Stournas dün Berlin'de Alman görevdaşı Wolfgang Schaeuble ile bir araya geldi. Almanya Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada temel noktanın Yunanistan'ın tam anlamıyola zorunluluklarını uygulaması olduğu belirtildi.